Close search

Šéf Twitteru daroval třetinu majetku na boj s koronavirem. A zostudil ostatní miliardáře

Zdroj:

Třiačtyřicetiletý Jack Dorsey už nepatří mezi nejmladší boháče, ti se rekrutují z lidí o generaci mladších. Ale rozhodně mu nechybí dravost. To předvedl i pompézním vstupem do boje s pandemií. Z kapsy totiž vytáhl miliardu dolarů.

Proč teď? Potřeby jsou stále naléhavější a já chci vidět výsledek za svého života,“ napsal na Twitter. „Doufám, že to inspiruje ostatní, aby udělali něco podobného. Život je příliš krátký, takže udělejme vše, co dnes můžeme, abychom lidem pomohli.

Zavázal se, že přesune miliardu do společnosti Smart Stall a zatím nespecifikovanou část prostředků použije na boj s pandemií COVID-19. A až se situace ve světě zlepší, zbytek půjde na zlepšení zdraví a vzdělání dívek a rozvíjení myšlenky univerzálního základního příjmu.

Rozbité prasátko?

Když se píše o tom, jaké jmění mají miliardáři, nelze si to představovat tak, že tuto sumu mají na účtu. Většinou jde o nemovitosti, nebo investice, často ve vlastních společnostech. I Dorseyho dar je takový - jde o 20 milionů akcií firmy Square, která se věnuje mobilním platbám.

Dosud se někteří miliardáři dostali pod palbu kritiky, protože sice věnovali desítky milionů dolarů na charitu, ale v porovnání s jejich majetkem šlo o drobky, Dorsey jim všem vypálil rybník. Miliarda v jeho případě tvoří asi 28 procent z jmění, kterého hodnota před darem činila 3,3 miliardy dolarů (82,5 miliardy korun).

Druhý nejbohatší člověk na světě Bill Gates věnoval s manželkou Melindou na boj proti koronaviru 100 milionů dolarů a šéf Facebooku Marc Zuckerbergh přispěl 25 miliony. I když jde o obrovské sumy, představují jenom zlomky procent z hodnoty jejich majetků.

U Dorseyho zatím není jasné, kolik půjde na pandemii, ale důležité je, že tím dal impulz ostatním boháčům. Často totiž rozpouštějí jmění po troškách, nebo se zavázali, že půjde na charitu až po jejich smrti. Dorsey na to jde jinak a chce vidět výsledek svého snažení, ještě než zemře.

Dorsey je o krok vpřed i v péči o zdraví. Podívejte se na porovnání s jeho miliardářskými kolegy do GALERIE:

Zdroj: vox.com

 

Nejčtenější články