Close search

Sedí vám ještě staré džíny? Pokud je už neoblečete, možná si raději zajděte k lékaři

Freepik Zdroj: Freepik

Roy Taylor z Newcastle University řekl pro britský deník The Sun, že velikost pasu bychom měli mít stejnou, jako v 21 letech. Jinak je něco špatně.

I když se může zdát, že máte váhu v pořádku, důležitější je obvod pasu. Pokud se již nevejdete do džínsů, které jste nosili ve věku 21 let, mohlo by to znamenat riziko vážného zdravotního stavu.

Sladkých 21

Pokud se nemůžete dostat do kalhot velikosti, kterou jste měli v 21 letech, máte příliš mnoho tuku, a hrozí rozvoj diabetu 2. typu. I když nemáte nadváhu," tvrdí profesor Roy Taylor z Newcastle University.

Obezita je klíčovým faktorem diabetu 2. typu, ale nejen obézní lidé jsou v ohrožení. I větší číslo šatů než v mladších letech naznačuje možné potíže. Ovšem to, že máte "větší tělo" než kolem dvacítky, ještě neznamená jistotu cukrovky 2. typu. Výzkum Roye Taylora ukazuje, že diabetes není způsoben jen obezitou.

Je to kvůli příliš velkému množství tuku v játrech a slinivce, bez ohledu na BMI. V játrech tento přebytečný tuk brání normálnímu fungování inzulínu. V pankreasu způsobuje, že beta buňky přestanou produkovat inzulín,“ vysvětluje Taylor.

Zdravé BMI a cukrovka

Být štíhlý, nebo mít normální rozmezí BMI, totiž ještě neznamená, že je člověk zdravý i uvnitř. Za tuk je často považováno pouze to, co vidíme. Ale lidem s nižší tělesnou hmotnosti se může tuk ukládat na místech, kde je to zdraví škodlivé.

Roy Taylor má za sebou studii lidí s diabetem 2. typu, kteří měli dobrý index tělesné hmotnosti (BMI) s průměrem 24,5. Ukázalo se, že zhubnutím mohou dosáhnout remise, tedy návratu ke stavu před nemocí. Až osm z 12 lidí již nepotřebuje léky ke regulaci správné hladiny cukru v krvi.

Povedlo se jim snížit hladinu tuku v játrech a slinivce a aktivita buněk produkujících inzulín ve slinivce byla považována za obnovenou.Ukázali jsme, že pokud ti s normální hmotností zhubnou o 10 až 15 procent své hmotnosti, mají velmi dobrou šanci, že se diabetu zbaví," dodává Taylor.

Zdroje informací:
Thesun.co.uk: FIGHT THE FLAB If you can’t fit into the jeans you wore at 21 you could need a checkup

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu