Close search

Schindlerův seznam se po 25 letech vrací do kin: Spielberg má pro diváky velké překvapení

csfd.cz Zdroj: csfd.cz

Před dvaceti pěti lety byl natočen Schindlerův seznam, jeden z nejzásadnějších filmů všech dob. U příležitosti tohoto výročí se znovu vrací do kin, obohacený o jedno překvapení - předmluvou režiséra Stevena Spielberga.

Příběh z holocaustu

Schindlerův seznam je šokující, nemilosrdní drama o noční můře naší civilizace - holocaustu. Příběh podle skutečných událostí líčí osudy poněkud bezskrupulózního byznysmena Oskara Schindlera, který nejprve na válce velmi zbohatl, ale na jejím sklonku veškeré jmění obětoval na záchranu 1100 životů.

Zisk vs. svědomí

Psal se rok 1939 a Židovská obec v polském Krakově je vystavována stále většímu tlaku ze strany nacistů. Do této těžké situace vstupuje neúspěšný obchodník Oskar Schindler, člen nacistické strany, velký svůdník a muž, který cítí, že by na válečném utrpení mohl hodně vydělat. Levná pracovní síla v židovském ghettu zajišťuje jeho továrně na smaltované nádobí obrovské peníze.

Jenže Třetí říše má s jeho zaměstnanci úplně jiné záměry. V vagonech zvaných dobytčáci, je chce poslat na smrt do Osvětimi. Sám Schindler možná netušil, kdy v těchto nelidských opatřeních přestal vnímat ohrožení svého podnikání, a kdy začal o své židy bojovat kvůli vlastnímu svědomí.

Na motivy skutečné události

Film byl natočen režisérem Stevenem Spielbergem v roce 1993 na motivy knihy Schindlerova archa australského spisovatele Thomase Keneallyho, která se po vydání v roce 1982 stala bestsellerem.

Na základě rozhovorů s „Schindlerovými židy“ a na základě pečlivého studia historických dokumentů rekonstruuje spisovatel události, které vedly k zachránění více než tisíce Židů v koncentračních táborech.

Schindlerův seznam byl oceněn sedmi Oscary, včetně ocenění za Nejlepší film roku a Nejlepší režii. Obnovená preméra v kinech je 24. ledna 2019.

 

Nejčtenější články