Close search

Rusko nevědělo, že má novou miliardářku: Podnikatelka dosáhla na obrovské jmění díky vlastnímu Amazonu

Twitter Zdroj: Twitter

S kuriózní situací se setkali ruští novináři, když se od svých amerických kolegů z magazínu Forbes dozvěděli, že Rusko má novou miliardářku. Podnikatelce Tatianě Bakalčuk se v minulém roce nejenom podařilo překročit pomyslnou hranici jedné miliardy dolarů, ale letos se stala i nejbohatší ženou v Rusku. Jak ale matka čtyř dětí dosáhla na takové jmění?

Minulý týden, americký magazín Forbes oznámil, že Rusko má novou nejbohatší ženu, která sesadila z pozice dosavadní vítězku Elenu Baturinu, vdovu po ruském politikovi Juriji Lužkovovi. Baturina byla dlouhých 15 let nejbohatší ruskou ženou s odhadovaným majetkem okolo 1,2 miliardy dolarů (27 miliard korun). Pozici nejbohatší ženy Ruska si ale nyní vydobyla čtyřiačtyřicetiletá podnikatelka Tatiana Bakalčuk, která údajně disponuje jměním okolo 1,4 miliardy dolarů (31,5 miliardy korun).

Záhadná miliardářka

Když před rokem američtí novináři poprvé přidali jméno Tatiany Bakalčuk na seznam nejúspěšnějších žen Ruska, nikdo nevěděl, o koho se jedná. Tato tajemná podnikatelka s korejskými kořeny se totiž dlouhé roky vyhýbala jakékoliv mediální pozornosti. Po zveřejnění svého jména ale bývalá učitelka angličtiny a matka čtyř dětí začala komunikovat s novináři.

Později vyšlo najevo, ze Bakalčuk je spolu se svým manželem zakladatelkou a majitelkou ruské obdoby Amazonu, místního internetového gigantu Wildberries. Své podnikání ale začala už v roce 2004, kdy po narození svého prvního dítěte dostala nápad, jak usnadnit život ženám na mateřské dovolené, které nemají čas na nákupy. Bakalčuk nejdříve nabízela zboží z německých obchodů a její a manžela byt jim dokonce sloužil jako sklad.

Úspěšný start

O pouhý rok později se společnost stala natolik úspěšnou, že si Bakalčuk mohla dovolit pronajmout externí sklad a najmout zaměstnance. Její manžel tehdy dokonce opustil své vlastní zaměstnání a naplno se vhrnul do rodinného podnikání. Tatiana tvrdí že za úspěchem jejího podnikání stojí celá její rodina, jelikož s účetnictvím i marketingem jí pomáhali i další příbuzní.

K dnešnímu dni se online obchodní platforma Wildberries stala největší v Rusku. Nabízí více než 30 tisíc značek oděvů, obuvi, doplňky pro domácnost a mnoho dalších produktů. Po šestnácti letech podnikání se celková hodnota majetku Bakalčuk odhaduje na 1,4 miliardy dolarů (31,5 miliardy korun). Tato částka z ní nyní udělala nejbohatší ženu v Rusku.

Skromný život

Přesto vede rodina Bakalčuk velmi skromný život. Společně žijí ve svém původním bytě, nevlastní ani drahé automobily a ani zahraniční nemovitosti. Bakalčuk také uvádí, že s manželem už pracují nad plánem jak podpořit malé podnikatele. Začínajícím podnikatelům ale Bakalčuk radí, aby své nápady doslova lovily. Podle ní jsou ty nejlepší myšlenky všude kolem nás, a tak každý musí chytit svůj nápad dřív, než odletí k někomu jinému. Podle ní také nevadí, když na úplných začátcích o podnikání nic nevíte, vše potřebné se během procesu naučíte.

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu