Close search

Rozvody kvůli impotenci: Ve Francii musel muž dokazovat svou „sílu“ před komisí

Wikimedia Commons/John Leech (1817-1864), Public domain Zdroj: Wikimedia Commons/John Leech (1817-1864), Public domain

V 16. století byl ve Francii rozvod vzácností, která „patřila“ jen bohatým a i to pouze ve výjimečných případech. Jediný důvod, kdy byl rozvod povolen, se týkal ložnice, respektive stavu, pokud muž nebyl schopen plnit své manželské povinnosti.

Podle Mary Roach, autorky knihy The Curious Coupling of Science and Sex (Podivuhodné páření vědy a sexu), bylo nemít sex se svým partnerem, ať už kvůli fyzickým nebo psychickým překážkám, považováno za zločin v celé Francii v 16. a 17. století.

Rozvod kvůli impotenci

Francouzský historik Pierre Darmon uvádí, že první případy rozvodů kvůli impotencí byly zdokumentovány už ve 14. století, kdy církevní soudy čelily doslova přívalové vlně podání. Byť dnes není stoprocentně jasné, jak procesy probíhaly, Darmonovi se je povedlo, v rámci možností, rekonstruovat.

Všechno začalo návštěvou nespokojené manželky u soudu. Poté byla obviněná strana vyšetřena kněžími a duchovními, felčary a porodními asistentkami. Vyšetření se zaměřilo na reprodukční orgány podezřelého. A co vlastně tito inspektoři zkoumali? Jestli muž dosáhl erekce, „vypudil sperma“ na požádání a byl schopen zdravého výkonu...

Pařížští pamfletisté, které bychom dnes mohli přirovnat k bulvárním novinářům, rádi psali o těchto procesech. Znamenalo to také, že šlechta o nich ochotně veřejně diskutovala a s chutí ponižovala obviněnou stranu. Zdokumentován je třeba případ ze 17. století, kdy markýz de Langey musel bránit svou potenci. Po první prohlídce byl prohlášen za zdravého, a tak se dožadoval soudu, aby očistil své jméno. Není jasné, co se mu přihodilo, ale jeho potence selhala, když musel „akt“ provést pod drobnohledem. K velké radosti své manželky byl prohlášen za impotentního a ona se mohla rozvést.

Zdroje informací:
Thevintagenews.com: Women Used to Take Their Husbands to Court for Being Impotent

Nejčtenější články