Close search

Rozchod na obzoru: Vědci dovedou předvídat zemětřesení ve vztahu s velkým předstihem

Pixabay.com Zdroj: Pixabay.com

Na Texaské univerzitě prozkoumali víc než milion příspěvků ze sociální sítě Reddit a zjistili, že rozchod je možné odhalit už tři měsíce předtím, než k němu dojde.

Reddit je americká sociální síť, na které úspěšnost a tedy i viditelnost příspěvků a diskusí určují pozitivní ohlasy zapojených. U nás není moc známá, byť se nedávno zviditelnila tím, že se ní houfovala armáda malých investorů. Ta vyhnala nahoru akcie společnosti GameStop a porazila makléře z Wall Street, kteří sázeli na pokles. Krasojízda trvala jenom pár dnů, akcie pak stejně spadly dolů, patrně když došlo na vybírání zisků, ale na demonstraci síly Redditu to stačilo.

Čas na rozchod

Síla této sociální sítě ale tkví také v tom, že na ní lidé hojně diskutují a sdílejí také delší příspěvky. I proto na první pohled vypadá víc jako diskusní fórum než sociální síť typu Facebook. Právě díky tomu se výzkumníci z Texaské univerzity v Austinu mohli ponořit do záplavy písmenek a vydestilovat zajímavé zjištění.

Prošli celkem 1 027 541 příspěvků od 6 803 uživatelů, kteří byli vybrání podle toho, že se zapojili do diskuse i v sekci s názvem BreakUps (Rozchody). Ale než si řeknete, že tohle je přece jasná nápověda, není tomu zcela tak.

Tím jen na sebe přitáhli pozornost, protože vědci analyzovali jejich příspěvky za přibližně dvouleté období také na všech dalších diskusí na Reddit. Ukázalo se, že v průměru tři měsíce před rozchodem se mění způsob vyjadřování a psaní jako takového. Co to vlastně znamená?

Já a já

Studie s názvem Jazyk na sociálních sítích ukazuje emocionální a kognitivní náklady na rozchod vyšla na webu Proceedings of the National Academy of Sciences. Mezi hlavní poznávací znaky nadcházejícího rozchodu byl zařazen nárůst používání slov orientovaných na autora nebo autorku textu, co je podle studie i možným příznakem deprese. A došlo také na pokles analytického myšlení.

Typickým příkladem jsou tyto dvě věty: „Rozhoduji se, zda svůj příběh sdílet, či nikoli. Potřebuji pomoc, protože se cítím ztracen, ale můj příběh je dlouhý a nejsem si jistý, jestli stojí za sdílení.Takto se sledovaní uživatelé vyjadřovali i v diskusích o jiných tématech než je rozchod.

Zdá se, že ještě předtím, než si lidé uvědomí, že dojde k rozchodu, začne to ovlivňovat jejich životy,“ řekla pro magazín Science Daily Sarah Seraj, z Texaské univerzity a hlavní autorka studie. „Opravdu si nevšimneme, kolikrát používáme předložky nebo zájmena, ale tato funkční slova se jistým způsobem změní, když procházíte osobním otřesem. A to nám může hodně říci o našem emocionálním a psychologickém stavu," dodává Sarah Seraj. Zatímco rozchod se dal vysledovat tři měsíce dopředu, vyjadřování se podle studie vrátí do předrozchodového stavu až po půl roce.

Zdroje: pnas.org, sciencedaily.com

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu