Close search

Rozbitý displej: Nejčastější příčiny a řešení pro váš smartphone

Freepik Zdroj: Freepik

Mít prasklý displej na mobilu je nepříjemnost, se kterou se potýká více než polovina Čechů. Tento problém je nejčastější důvod návštěvy mobilního servisu, ale někdy si můžete pomoci i sami.

Proč se displeje na telefonech nejčastěji rozbíjejí?

Displeje mobilních telefonů se logicky nejčastěji rozbíjejí při běžném používání, následuje  fotografování a nechybí ani vystupování z auta. Děti také často shodí telefon a nezřídka se displej rozbije tlakem, pokud je telefon nošen v zadní kapse kalhot.

Jak předejít prasknutí displeje?

Abyste minimalizovali riziko poškození, měli byste:


  • Při chůzi nepište zprávy, aby vám telefon nevypadl.
  • Neovládejte telefon mastnýma rukama, snižuje se riziko vyklouznutí.
  • Nepřeplňujte kapsy a zvažte použití kapes se zapínáním.
  • Pro fotografování používejte selfie tyč nebo držák na prst.
  • Nedávejte mobil malým dětem, které ho mohou nedopatřením rozbít.

Jak telefon před poškozením chránit?

Investice do ochranných doplňků jako jsou fólie, tvrzená skla, obaly a pouzdra na mobil je efektivnější než následná oprava. Fólie chrání před škrábanci, zatímco tvrzené sklo a obaly poskytují ochranu i před rozbitím.

Na trhu a v mnoha e-shopech jsou k dostání obaly pro většinu značek telefonů. Od Samsungů (najdete zde), po obaly na iPhone - tady a mnohé další. Často tam najdete kompletní sortiment pro ochranu vašeho telefonu.

Co dělat s prasklým displejem?

Máte-li prasklý displej, máte několik možností. Pokud jde jen o malou prasklinu, tak zkuste použít vhodnou tapetu, aby prasklina nebyla tak viditelná. Rozlište, zda je poškozená dotyková vrstva nebo LCD displej. Poškození dotykové vrstvy může být méně vážné. Malé škrábance můžete zamaskovat leštící pastou nebo retušovacím fixem.


Pokud je poškození vážnější a je nutné přistoupit k výměně, tak máte tyto možnosti: 

  1. Výměna skla svépomocí. Ve stručnosti: Výměna vrchního skla vyžaduje horkovzdušnou pistoli nebo fén pro uvolnění lepidla. U prasklého displeje je proces složitější a zahrnuje odšroubování, odstranění jistících pásek a opatrné odpojení a zapojení nového displeje. Dbejte na to, že zásah do zařízení může znamenat ztrátu záruky.
  2. Oprava skla v servisu. Profesionální oprava se liší podle typu telefonu. Například u iPhonů je proces jiný než u Samsungů nebo Xiaomi. Ceny se liší, ale mohou být vysoké, takže někdy se vyplatí rovnou koupit nový telefon.

Nejčtenější články