Close search

Roušky a respirátory patří do koše, ne na zem. Na odpadky ve veřejném prostoru upozorňuje nová kampaň

Pražské služby Zdroj: Pražské služby

Je to smutná realita posledních měsíců. Spočítali jste někdy, kolik při procházce, cestě na tramvaj nebo do obchodu napočítáte na ulici odhozených roušek nebo respirátorů? Planeta Země dostává v posledních měsících, stejně jako její obyvatelé, pořádně zabrat. Zatímco lidé se bojí zákeřného viru, zeměkoule se plní tunami odpadu z ochranných pomůcek.

Na to, že odhodit nepotřebný respirátor, ale ani cokoliv jiného, na zem není v pořádku, upozorňuje nová kampaň Pražských služeb s.s. Jmenuje se jednoduše: „Není to normální“ a doplňuje ji hashtag „NebudPrase“. To, jak se lidé na ulici občas chovají, budou ilustrovat krátká videa na Facebooku a Youtube kanálu. Celkem bude v průběhu června a července zveřejněno šest spotů na různá témata.

Protože i když si Češi obecně vedou velmi dobře v třídění odpadu, vždyť jen v Praze podle průzkumů odpad třídí více než 70 % obyvatel a jen za minulý rok skončilo v třídicích kontejnerech bezmála 57 tisíc tun odpadu, je třeba se naučit, jak omezit jeho produkci.

Respirátory a roušky doplnily známou „partu“ odpadků, které veřejná prostranství nejčastěji znečišťují. Jsou to nedopalky, láhve od pití, obaly od jídla, nesebrané psí exkrementy, ale i žvýkačky.

Je to slušné vychování

Kampaň se vymezuje proti tomu, že nemalé procento lidí stále vnímá odhazování drobného odpadu jako společensky přijatelné jednání. „Proto jsme se tento způsob chování rozhodli promítnout do běžných situací, ze kterých bude běžné, jak špatně tato bezohlednost vypadá a v konečném důsledku vám může pokazit třeba pohovor, nebo rande,“ přibližuje koncept videí tiskový mluvčí Pražských služeb Radim Mana s tím, že tváří kampaně se stal mladý herec Vašek Matějovský, známý ze seriálu Ulice.

„Vyhazování odpadků na ulici do koše není o ekologii, ale o slušném vychování. Nedopalky, žvýkačky, obaly a další odpad prostě do koše patří. O přírodě nemluvě,“ říká ke kampani Vašek Matějovský.

Ale zpět k pohozeným ochranným pomůckám… Kromě toho, že je kvůli nim všude kolem nepořádek by si ti, kteří nejsou ochotni vyhodit je do odpadkového koše měli uvědomit, že odhazují potenciálně kontaminovaný odpad.

A tím nekončíme – viděli jste v uplynulých měsících alespoň některé záběry toho, co dělají odhozené respirátory zvířatům? Je to pro ně další potenciální nebezpečí, které nemá na svědomí nikdo jiný než člověk.

Ochránci přírody bijí na poplach a připomínají třeba uhynulého ptáka, který se v Kanadě zamotal do odhozené roušky. Ústenka mu obmotala zobák a křídla. Výsledek? Nepřežil.


Nejčtenější články