Close search

Rodiště Beatles bojuje o přežití: Slavný Cavern Club v Liverpoolu se potýká s důsledky pandemie COVID-19

Wikimedia Commons/Iberia Airlines, CC BY/George Groutas from Idalion, Cyprus, CC BY Zdroj: Wikimedia Commons/Iberia Airlines, CC BY/George Groutas from Idalion, Cyprus, CC BY

Před šedesáti lety se tady zrodili Beatles, kteří se pak stali světovou senzací. Dnes Cavern Club zapadá prachem a čeká na konec pandemie.

Pandemie COVID-19 poznačila všechny oblasti lidské činnosti a některé patrně natrvalo. Místo, kde začínala jedna z nejslavnějších skupin historie, možná zamíří do minulosti.

Kde se rodí legendy

Cavern Club byl po otevření v lednu 1957 orientován na džez, po vzoru pařížských klubů, které učarovaly jeho zakladateli Alanu Sytnerovi. Dva roky na to ale podnik prodává a nový majitel Ray McFall rozšiřuje záběr o blues a beat. A tak se na scénu dostávají Beatles.

Hned se mi líbilo, co jsem slyšel. Byli svěží, upřimní a měli v sobě něco, co naznačovalo hvězdné kvality," vzpomínal Brian Epstein na první setkání s Beatles, které proběhlo právě v Cavern Clubu v listopadu 1961.

Epstein, tehdy majitel malého hudebního krámku a novinář, se o několik měsíců později stal manažerem skupiny a zajistil jim také první nahrávací smlouvu. Vedl je až do své tragické smrti v roce 1967. Za pět let je stihl dostat na vrchol a proto se mu někdy říká pátý Beatle.

Bouřka nad historií

O šedesát let později Caver Club ještě stále existuje, byť si prošel několika delšími tichými obdobími a jednou přestavbou, po které fanoušci říkají, že to už není ono. V průběhu dekád tady naživo vystupovaly hvězdy několika generací - The Rolling Stones, Stevie Wonder, David Bowie nebo Adele. Paul McCartney se tam v prosinci 1999 bez ohlášení vrátil, aby si zahrál poslední koncert století v místě, kde kdysi začínal. Jenže to všechno se stalo minulostí, když v Anglii naplno propukla pandemie COVID-19.

Před několika lety jsme se rozhodli ponechat v bance co nejvíc peněz jako přípravu na deštivé dny. Neuvědomili jsme si ale, že přijde bouřka," říká pro BBC Bill Heckle, jeden z šéfů klubu. Z částky 1,4 milionu liber je nyní polovina, klub od březnového uzavření ztrácí přibližně 30 000 liber týdně.

Na tahu je liverpoolská radnice. Podle odhadů přináší turismus spojený s Beatles ročně 100 milionů liber. Pokud by skončil Cavern Club, jeden z hlavních turistických magnetů, do kterého každoročně zavítá 800 000 lidí, město by to pocítilo také.

Zdroje: bbc.com, wikipedia.org

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu