Close search

Rodiče ovlivňují úspěch svých dětí: Miliardář Bill Gates prozradil, jak ho vychovávali

Instagram Zdroj: Instagram

Výchova dětí může být pěkně tvrdým oříškem, se kterým budou rodiče bojovat mnoho let. Předat své ratolesti principy morálky, etiky, ale zároveň je připravit na každodenní starosti vyžaduje mnoho péče a snahy. Přesto pokud chcete, aby vaše dítě mělo nakročeno k úspěchu, existují principy, kterých se ve výchově drželi i rodiče miliardáře Billa Gatese.

I když na správnou výchovu dětí neexistuje univerzální návod, který by dokázal z vaší ratolesti vytvořit úspěšného člověka, jsou určité zásady, které během výchovy dodržují rodiče dětí, které v dospělém životě prosperují. Zakladatel společnosti Microsoft a jeden z nejbohatších lidí na světě, Bill Gates, prozradil serveru Business Insider, čím ho výchova jeho rodičů ovlivnila a jaké principy ho nejspíš přivedly k úspěchu.

Pomoc druhým

Péče a starost o lidi, se kterými se každý den potkáváte na ulici nebo i ve škole, měla podle Gatese velký vliv na jeho nynější filantropickou činnost. Miliardář prozradil, že jeho matka se během let řídila principem, že ten, kdo toho mnoho dostane, toho také mnoho vrátí.

Nezávislost

Tento bod se často shoduje s mnohými radami ohledně vhodné dětské výchovy. Rodiče Billa Gatese se mu nebáli poskytnout nezávislost, která by neohrožovala jejich autoritu jako rodičů, ale zároveň pomáhala mladíkovi v samostatném vývoji. Určitá míra nezávislosti je pro děti velmi důležitá, jelikož v této chvíli se učí řešit problémy a náročné situace samostatně. To sice neznamená, že by se rodiče neměli o své děti starat, ale možnost svobodně rozhodovat i o malých úkolech dětem velmi prospívá.

Důležité neúspěchy

I když byl Bill Gates velmi chytrým dítětem a vždy exceloval v mnoha disciplínách, přesto byly oblasti, kde svými schopnostmi nevynikal. Jeho rodiče se ale rozhodli, že mu například nedovolí přestat hrát fotbal nebo na trombon, jelikož věřili, že pro dítě je důležité poznat i neúspěchy. To Gatese naučilo, že selhání jsou součástí života, lze je překonat a pokračovat ve své cestě dál.

Existují samozřejmě i další rady, jak správně vychovávat svoji ratolest, aby v dospělém životě dosáhla úspěchu. Mezi ta nejznámější doporučení patří například trávení společného času, kdy se rodiče aktivně zajímají o život a činnosti svého dítěte.

Také rozdělení jednoduchých domácích povinností, které děti budou plnit ve svém volném čase a tím pomáhat k chodu společné domácnosti, je často skloňovanou radu v oblasti výchovy.

Každé dítě je ale jiné a má různé potřeby i schopnosti, proto nelze pro správnou výchovu hledat jednu univerzální radu. Tyto principy ale mohou poskytnout základní návod, čemu se ve výchově vyhnout a co naopak u dětí podporovat.

Nejčtenější články