Close search

Říkejte někdy nekompromisně NE. Vyhnete se věcem, které vás obírají o energii

Unsplash.com Zdroj: Unsplash.com

Jednou z nejčastějších příčin nízké motivace je, když říkáte ano takzvaně konkurenčním motivacím. Pokud se věnujete tomu podstatnému, a vpadne vám do toho něco nedůležitého, kolize obou věcí vás bude připravovat o energii.

Motivace jen jiné slovo pro energii. Když jste plní energie, cítíte se motivováni. A když je váš zásobník energie prázdný, motivace zmizí.

Nemůžete očekávat, že budete mít vysokou úroveň motivace k věcem, na kterých vám záleží, pokud ztrácíte veškerou energii něčím, na čem ve skutečnosti nezáleží.

Určit si priority

Nejdřív je nutno ujasnit si věci, na kterých opravdu záleží. Ať už jde o váš vztah, hobby nebo práci, vždy se najdou jevy, které vám do toho budou trochu mluvit.

Myslíte, že strávíte kvalitně čas se svým partnerem či partnerkou, když budete chodit na kávu nebo do klubu pokaždé, když vás tam někdo zavolá? A teď nemyslíme zrovna váš protějšek. Dopíšete po večerech knihu, když neodoláte lákání některé ze streamovacích platforem? A do třetice - dosáhnete pokroku v práci, pokud budete automaticky říkat ano všem, kdo za vámi přijdou i se sebemenším požadavkem?

Patrně ne. Ne všechny věci, které se vám objeví na stole, jsou opravdu důležité a pokud se naučíte je nejen rozeznávat, ale také jim občas říct ne, získáte tím víc energie na to podstatné.

Jak na to

Každý den máte určitý objem energie. Pokud část z něj ztratíte na nedůležité věci, nebudete mít dost na to, na čem záleží nejvíc.

Motivace je z velké části otázkou priorit. Je váš vztah opravdu důležitý? Řekněte ne pozvání na fotbálek a raději si naplánujte večerní rande. I v práci je někdy záporná odpověď lepší než automatický souhlas. Nejde to samozřejmě vždy, ale vhodnější je věnovat energii hlavnímu projektu a říct ne něčemu, co s tím nesouvisí a zbytečně by vás jak obíralo o energii, tak zpomalovalo. Když si to máme říct upřimně, získat pověst člověka, co se vším souhlasí, také není nejlepší strategie.

Myslete zkrátka na to, že pokud si neurčíte priority vy sami, někdo jiný to může udělat za vás. A to už se vám nemusí líbit.

Ještě vám chybí motivace? Získat ji můžete třeba podle některého z tipů v GALERII:

Nejčtenější články