Close search

Richard Dean Anderson: Co dnes dělá představitel hlavní role ze seriálu MacGyver?

CBS Studios International/Wikimedia Commons/Super Festivals from Ft. Lauderdale, USA, CC BY Zdroj: CBS Studios International/Wikimedia Commons/Super Festivals from Ft. Lauderdale, USA, CC BY

Richard Dean Anderson se před 35 lety poprvé objevil na televizních obrazovkách jako Angus MacGyver, specialista na problémy všeho druhu.

V lednu oslavil sedmdesátiny a i když se hraním rozloučil před řadou let, dodnes je zván na setkání fanoušků, kteří na něj nikdy nezapomenou.

Dvě role pana Andersona

Rodák z Minneapolis nejdřív propůjčil svou důvěryhodnou tvář postavě lékaře v soap opeře General Hospital. V polovině 80. let se mu ale povedlo získat roli Anguse MacGyvera, dobrodruha, který všechno vyřeší s pomocí švýcarského nožíku a věcí, jenž najde kolem sebe. Zjednodušeně řečeno zabrání výbuchu přetíženého jaderného reaktoru s pomocí žvýkačky, lepící pásky a dýňových semínek. Seriál, který se začal vysílat 29. září 1985, Andersonovi podle jeho slov vzal 7 let života, protože účinkoval v téměř každé scéně a neměl ani chvilku na oddech.

Na začátku 90. let vyměnil jednu kultovní roli za druhou. V seriálové adaptaci stejnojmenného snímku Hvězdná brána si zahrál Jacka O'Neilla, plukovníka letectva Spojených států amerických, který vede tým průzkumníků cestujících vesmírem. Tato postava mu přinesla možná ještě větší popularitu a díky ní ho dodnes zvou na setkání fanoušků sci-fi. Byla to ale rovněž role, která urychlila jeho rozhodnutí seknout s herectvím.

Táta na plný úvazek

Ve Hvězdné bráně a několika navazujících sériích se Richard Dean Anderson objevoval v letech 1997-2011. Pomalu se ale stahoval do ústraní, až Jack O'Neill ze seriálu zmizel docela. Hlavním důvodem bylo, že se jeho partnerce Apryl A. Prose v roce 1998 narodila dcera Wylie Quinn Annarose. A hraní, potažmo producentský dohled nad dlouholetým televizním projektem, mu ukrajovalo spoustu času, který chtěl strávit s dcerou. Šel tedy do částečného důvodu. Starostlivost o dívku nakonec připadla jemu, z Andersona se stal svobodný otec.

Dnes už je Wylie mladá žena. Loni v prosinci ukončila studia na bostonské Emerson College. A když na jaře přišla kvůli pandemii covid-19 o promoce, rodina pro ni uspořádala soukromou oslavu.

Byť se Richard Dean Anderson stáhl do ústraní a už není na sociálních sítích, fanoušky stejně nepřestává zásobovat informacemi. Na webu rdanderson.com se objevují jeho svérázné odkazy, malby a fotky účesu trpícího v izolaci.

Zdroj: rdanderson.com

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu