Close search

Rhonda Byrne: Vytvořila virální dokument, který mění k lepšímu život milionům lidí

Archiv Zdroj: Archiv

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak funguje naše psychika ve chvíli, kdy o něco usilujeme, něco si přejeme, chceme něčeho dosáhnout? Jak lehké by bylo umět ovládat naše myšlenky tak, aby pracovaly pro nás? Australská spisovatelka Rhonda Byrne na to dala stovkám milionů lidí odpověď a učí je, jak ovládnout svůj život.

Není "tajemstvím", že lidská psychika funguje na bázi vysloveného. Již Henry Ford, zakladatel Ford Motor Company, říkal: „Ať už si myslíte, že něco dokážete nebo nedokážete, v obou případech máte pravdu.“

Ford poukazoval na to, že primární je pro člověka vždy to, co sám sobě připustí jako potenciální možnost. Marie Terezie ve svých dobách zase říkala, že se nebude účastnit protiválečného setkání a ať ji tam nikdo ani nezve. Mírového setkání se však prý zúčastní ráda. Cítíte ten rozdíl ve zvolených slovech? Jestli věříte na zákon přitažlivosti a na to, že můžeme ovlivnit svůj život, následující řádky vám budou mít co říct.

Z deprese k ovlivňování masy

Rhonda Byrne (nar. 26. srpna 1945) je australskou televizní autorkou a producentkou. Po smrti otce v roce 2004 upadla do těžké deprese. Na popud své dcery si přečetla Vědu o zbohatnutí od Wallace D. Wattlese. Objevila sílu pozitivního myšlení a rozhodla se nabyté myšlenky šířit dál. Z toho se zrodil dokument s názvem Tajemství.

Rhonda zde seskupila mnoho lidí, z nichž lze jmenovat například Johna Assarafa, mezinárodně uznávaného spisovatele, Marii Diamond, mezinárodně známou mistryni učení feng-šuej, Johna Graye, autora bestselleru Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše nebo Marci Shimoff, spoluautorku Slepičí polévky pro ženskou duši. Knižně si její slova můžete přečíst ve stejnojmenné knize, dále také například v pokračování Kouzlo, Zázrak, Síla, nebo Jak mi Tajemství změnilo život.

Do roka se prodalo více než 19 milionů kopií dokumentu ve více než 40 jazycích. Více než dva miliony DVD. Kniha vydělala přes 300 milionů dolarů. Oprah Winfrey si pozvala Rhondu do své show, časopis Watkins ji označil za jednu ze sta nejvíce duchovně vlivných žijících lidí a Time Magazine ji zařadil mezi stovku nejvlivnějších lidí na světě. Existují miliony svědectví, kdy lidé označují její slova za ta, která jim naprosto změnila život. Posílali jí tisíce dopisů se svým životním příběhem.

Rhonda sama v předmluvě knihy říká: „Tajemství zahrnuje vědění moderních učitelů – mužů a žen, kteří s jeho pomocí dosáhli zdraví, bohatství a štěstí. Využili jeho moudrosti a jeho sílu objasňují v inspirujících příbězích o uzdravení, nevídaném úspěchu, překonání těžkostí a dosažení nemožného.“

Co je na Tajemství tak zajímavého?

Učí vás myslet. Ukazuje vám, jak mají naše myšlenky dlouhé prsty a jak si negativitou dokážeme zablokovat veškeré úspěchy v životě. Zní to logicky. Půjdete-li na pracovní pohovor a budete počítat s tím, že nedopadne dobře, jak to může dopadnout? To, co si myslíme, tím se podle Rhondy stáváme.

Slova Rhondy mohou pro některé znít až příliš esotericky, filozoficky, pohádkově. Ale vychází z učení jiných. Již Paulo Coelho ve své knize Alchymista (2005) psal: „Když něco opravdu chceš, celý vesmír se spojí, abys to mohl uskutečnit.“

Rhonda vytvořila učení, které lidem dává návod, jak s tímto pracovat. Jak se naučit věřit sám sobě. Jak věřit tomu nejlepšímu v nás a jak pracovat s tím, co si přejeme. Je to podobné jako placebo v lékařské vědě. Pokud pacient (samozřejmě v případech, kdy je to možné) uvěří, že mu byl podán adekvátní lék a že je léčen, může se vyléčit a "lék" zabere. Přesvědčíte-li svoji hlavu, že jste úspěšní, dobří a úžasní, uvěří tomu taky. A vy se podle toho začnete chovat. Přitáhnete si do života to, čím se chcete stát a čeho chcete dosáhnout.

Komunita na Instagramu

Existuje mnoho stránek na sociálních sítích, které se učení Rhondy věnují, ačkoliv ona sama na Instagramu nepůsobí. Výňatky z knihy najdete na účtu @rhondabyrne_thesecret, @rhonda_byrne_thesecret1, @askbelieveandrecieve, @thesecret365 nebo @dailyteachingsecret. Naleznete mnoho příběhů lidí, kteří její učení ve životě využívají a kterým nesmírně pomohlo. Sama kniha obsahuje na konci medailonky těch, kteří Tajemství ve svém životě využívají.

Je to vlastně něco nového?

Není. Je to učení všech dohromady, psychologie zjednodušeně, důraz na to, ať věříte sami sobě. Ale! Je to způsob, jak si vytvořit pozitivní mysl, jak nad sebou smýšlet, jak bojovat s negativitou. Víte, proč se pacientům v nemocnici říká, že nejdůležitější je věřit? Protože to prostě funguje.

V dnešní době sociálních sítí, kdy má každý pocit, že ostatní se mají lépe – tak, jak já se nikdy mít nebudu a nemůžu – je třeba si uvědomit, že život je přesně takový, jaký si ho uděláme. Říká se, že jediné limity, které máme, určuje náš strach. Tak proč se nenaučit, jak si správně přát?

Knihy s podobnou tématikou:

Pierre Franckh – Jak si správně přát

Jen Sincero – Jsi prostě borec

Louise L. Hay – Miluj svůj život

Tolle Eckhart – Moc přítomného okamžiku

Don Miguel Ruiz – Čtyři dohody

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu