Close search

Režisér Steven Spielberg dokončil školu až v 56 letech: Jak se filmový miliardář dostal až na vrchol?

wikimedia Zdroj: wikimedia

Slavný hollywoodský režisér a autor mnoha filmových trháků jako Jurský park nebo Čelisti, Steven Spielberg, se může kromě úspěšné filmové kariéry pochlubit skutečně velkým jměním. Muž, kterému se podařilo dokončit vzdělání až v 56 letech, si díky své filmové tvorbě vydělal okolo 3,6 miliardy dolarů (81 miliard korun). Nyní chystá novou adaptaci amerického muzikálu West Side Story. Jak se ale dostal na vrchol?

Celosvětově proslulý režisér, Steven Spielberg, který svojí tvorbou ovlivnil vývoj světové kinematografie, se chystá divákům v tomto roce představit své další dílo. Spielberg se totiž pustil do remaku slavného romantického příběhu West Side Story, na kterém spolupracuje se společností Walt Disney Studios. Jeho cesta na vrchol byla ale dlouhá a trnitá. Roky měl problémy kvůli tomu, že trpí dyslexií, přesto si v roce 2002, ve svých 56 letech, dokončil vzdělání na vysoké škole California State University, kde slavnostně již jako filmový velikán obdržel svůj diplom. Jak ale začínal?

Problémy ve škole

Spoluzakladatel Amblin Entertainment a DreamWorks Studio, slavný režisér Steven Spielberg, se stal pionýrem epochy nového Hollywoodu, anebo americké Nová Vlny. Přitom se budoucí filmový velikán narodil v roce 1946 ve městě Cincinati do rodiny ruských imigrantů, kteří odešli z carského Ruska v roce 1900.

Se svými rodiči se musel často stěhovat, takže častá změna škol, problémy s dyslexií a také šikanování založené na antisemitismu jej přivedly k tomu, že školy zcela nenáviděl. Tyto starosti se také silně odrážely na jeho známkách a vysvědčení, takže za něj otec, který s výsledky svého syna často nebyl spokojený, dokonce někdy psal domácí úkoly. Matka Spielberga často naopak omlouvala a dovolovala mu zůstávat doma, což mu ale umožňovalo věnovat se pro něj mnohem zajímavější činnosti - editování filmů.

Filmové začátky

Svůj první osmi minutový snímek Spielberg natočil ve věku dvanácti let. Když mu bylo pouhých třináct, vyhrál první cenu v soutěži amatérských filmů. Tyto úspěchy jej podpořily při dalším natáčení a podobných snímku vytvořil skoro dvě desítky. Rozvod rodičů Spielberga přivedl do Kalifornie, kde se snažil dostat na prestižní filmové školy. Nehledě na ocenění, která získal, mu cestu na školy komplikovalo obyčejné vysvědčení a horší známky, které měl kvůli dyslexii.

Velký úspěch

Mladému muži se stejně povedlo na jedné ze škol uchytit, ale studiu mnoho času nevěnoval, jelikož tehdy dostal šanci si u společnosti Universal Studios natočit krátký snímek. Jeho necelé pul hodiny dlouhý film, Amblin, získal mnoho ocenění a šéf společnosti Spielbergovi nabídl sedmiletou smlouvu.

Následující vývoj je už filmovou historií, jelikož posléze Spielberg přešel k tvorbě svých nyní již legendárních filmů jako Čelisti z roku 1975, které z režiséra udělaly nejmladšího multimilionáře v Hollywoodu, ale také mu přinesly tři zlaté sošky Oscarů. Mezi jeho kultovní tvorbu patří i snímky Indiana Jones, slavný Jurský park, nebo historický Schindlerův seznam. Za svoji tvorbu tak Spielberg posbíral celkem 67 vyznamenání, z toho 34 Oscarů a 11 Zlatých Globů.

Drahý rozvod

V osobním životě ale Spielberga ze začátku tolik štěstí nepotkalo. Několikrát rozvedený režisér první manželku, Amy Irving, potkal na natáčení v roce 1976. Pár se průběžně scházel a rozcházel, až se v roce 1984 oba rozhodli pro svatbu. Rozvod ale na sebe nenechal dlouho čekat a tak se bývalí manželé o pět let později postarali o jeden z nejdražších rozvodů v historii.

Spielberg se ale oženil podruhé a vzal si herečku Kate Capshaw, se kterou se potkal na natáčení Indiany Jonese. Nyní je Spielberg hrdým otcem sedmi dětí, včetně dvou adoptovaných.

Nejčtenější články