Close search

Revoluce v Hollywoodu? Ženy dostávají mužské role. Natalie Portman si zahraje Thora

Paramount Pictures Zdroj: Paramount Pictures

Hollywoodská herečka Natalie Portman se stane novým Thorem. Minulý týden se fanoušci Jamese Bonda zase dozvěděli, že příštím agentem 007 bude britská herečka Lashana Lynch. Zdá se, že filmový svět čekají změny v podobě silných ženských hrdinek.

Americká herečka izraelského původu Natalie Portman převezme po svém kolegovi, téměř dvoumetrovém australském herci Chrisu Hemsworthovi, roli jednoho z nejmocnějších bohů severské mytologie. Mediální franšíza Marvel svoje rozhodnutí, že si Portman v chystaném snímku Thor: Love and Thunder (doslovný překlad Thor: Láska a hrom, pozn. red.) zahraje boha hromu Thora, oznámila na každoročním festivalu Comic-Con v americkém San Diegu. Režie by se měl ujmout Taika Waititi, který má na svědomí i veleúspěšný film Thor: Ragnarok.

Portman je ve svém mladém věku již hereckou veteránkou. Na filmovém plátně se objevuje od raného věku a diváci ji mohli vidět v úspěšných filmech jako Černá labuť nebo Leon. I když má tato talentová herečka řadu příznivců, mnozí uživatelé internetu se na sociálních sítích netajili negativními postoji vůči novému obsazení. Fanoušci změnu považují za zbytečnou a nevhodnou a poukazují na to, že Thor je mužskou postavou. Podle některých se Portman na tuto roli dokonce ani nehodí. Přesto zůstává skutečností, že v komiksech, které slouží jako předloha pro příběhy superhrdinů, se postava Jane Foster opravdu stává ženským představitelem Thora.

Nový agent 007

Před týdnem se také příznivci snímků o legendárním agentovi Jamesu Bondovi dozvěděli, že v chystaném filmu s pracovním názvem Bond 25 roli agenta 007 převezme britská herečka Lashana Lynch. James Bond, kterého bude nadále hrát britský herec Daniel Craig, sice i dál zůstane Bondem, autorka scénáře Phoebe Waller-Bridge nicméně do významné role agenta 007 dosadila právě ženu. S akčními hrdiny má Lashana Lynch už zkušenosti. Nedávno si například zahrála ve snímku Captain Marvel po boku Brie Larson.

Tyto změny lze považovat za pozitivní reakci na dlouholeté protesty hollywoodských hereček a režisérek, které upozorňovaly na to, že ženské postavy se málokdy stávají hlavními hrdiny. A také na to, že žen na tvůrčích pozicích pracuje v Hollywoodu mnohem méně, protože herecké i režisérské pozice připadají hlavně mužům.

Otázkou ale zůstává, zda je skutečně nutné měnit zaběhnuté mužské role, namísto vytvoření nových a zajímavých ženských hrdinek, které by herečky mohly na filmovém plátně ztvárnit. Přeměny mužských rolí vyvolávají negativní ohlasy. Když totiž vezmeme v potaz alespoň historii, tak i ta tvůrcům dokáže nabídnout nespočet silných, inteligentních a statečných žen, jakými byly například panovnice Marie Terezie, Kateřina Veliká i britské královny, významné vědkyně jako Marie Curie-Skłodowská a mnoho dalších dam, jejichž úchvatné osudy by mohly být předlohou pro celovečerní filmy.

PODÍVEJTE SE DO GALERIE NA NOVOU PŘEDSTAVITELKU KOMIKSOVÉ POSTAVY THORA:  

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu