Close search

Unikátní snímky: Podívejte se, jak se v Praze kdysi bruslilo

Facebook Zdroj: Facebook

V 19. a 20. století Vltava pravidelně každou zimu zamrzala. Když udeřily tuhé mrazy, o zábavu začalo být v naší metropoli postaráno. Řeka se proměnila v obří kluziště, po kterém se proháněli mladí i staří, cyklisté, maminky s kočárky i vášniví hokejisté. Podívejte se v naší galerii na unikátní snímky, které vás zahřejí u srdce.

Projížďky na saních

Poté, co se vybudovalo několik přehrad na toku Vltavy, řeka takřka nezamrzá. Dříve se na ni nebály vkročit ani maminky s kočárky, jak hluboko promrzlá byla. Pamětníci dokonce vzpomínají na saně, které za poplatek vozily zájemce po ledě, jako atrakci. “Parkoviště” odkud vyjížděly bylo prý pod Vyšehradskou skálou.

Kompletní zázemí

Na ledové ploše se stavěly i dřevěné šatny, kde se lidé mohli do bruslí převléknout. Také existovala půjčovna bruslí, což je dnes běžné už jenom na městských zimních stadionech. Hrála tam hudba z flašinetu, k občerstvení nechyběly teplé párky, pivo nebo čaj. Všichni z celé Prahy se scházeli pravidelně každý víkend na Vltavě.

Bruslilo se, kde se dalo

Bruslilo se samozřejmě i na ostrůvcích - Střeleckém, Židovském, dnes Dětském, Barvířském, dnes Žofínském nebo i na Příkopech (v zahradě proti Panské ulici). Bruslilo se také na Štvanici, ve Staré Zbrojnici (dnes Tyršův dům), v zahradách malostranského i hradčanského paláce nebo na Bezovce.

Po válce přestala zamrzat

Od konce 19. století se na Vltavě pořádaly krasobruslařské závody, až do roku 1931, kdy se otevřel zimní stadion na Štvanici. Z Vltavy se každý rok stávala rychlobruslařská dráha. Po válce hlavně kvůli stavbě Orlické přehrady, přestala Vltava zamrzat a nám už nezbývá nic jiného než na Vtavě krmit kachny a labutě.

 

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu