Close search

Dnes by oslavil 98. narozeniny. Připomeňme si krále fóru Jiřího Sováka

csfd.cz

Dnes by oslavil 98. narozeniny. Přezdívalo se mu král fóru, protože byl známým vtipkařem. Označení komediant pro něho byla pocta, rád se smál a smích rozdával dál. Nadruhou stranu byl velký perfekcionista a když něco nebylo podle jeho představ, dokázal udělat rozruch. Takový byl nezapomenutelný herec, který se do povědomí publika zapsal hlavně jako výtečný komik.

Přirozený v každé roli

Jiří Sovák uměl zahrát prakticky každou roli. Vypadal přirozeně v obleku, v montérkách i v brnění či historickém kostýmu. Této flexibility režiséři rádi využívali a Jiřího Sováka obsazovali do různých rolí – nevrlých “strejců”, komediálních postav i rytířů v pohádce.

Měl být hoteliérem

Sovák se narodil 27. prosince 1920 v Praze Na Bojišti v rodině hostinského jako Jiří Schmitzer. Sovákem se stal až později za války. Jeho ženy zůstaly však Schmitzerové, i ta třetí Anna, s níž byl více než 40 let šťastně ženatý.

Jeho tatínek chtěl, aby se stal hoteliérem, tak se začal učit na číšníka. V mládí, po absolvování konzervatoře, dělal úředníka ve spořitelně a přivydělával si jako ochotník. V té době už také hrál na živém jevišti v Rokoku, jezdil s kočovnou společností a v roce 1943 odešel do divadla v Třebíči. Po válce si odbyl vojnou v Armádním uměleckém souboru, kde se spřátelil s Miroslavem Horníčkem. Na protest proti okupaci si nechal počeštit jméno a stal se z něho Sovák.

Začátky „velkého hraní“

“Vysokou hereckou školu” absolvoval v divadle E.F.Buriana, kde se ze Sováka utvářel velký a osobitý herec. V roce 1952 přešel do vinohradského divadla. Tam se potkal s herci Jiřinou Jiráskovou, Vlastou Chramostovou, Vlastimilem Brodským a jinými.

V roce 1966 zakotvil v Národním divadle, odkud odešel až po 17 lety kvůli autonehodě. Zranění, která si způsobil, mu ztěžovala práci na jevišti a tak se stáhl do ústraní na chalupu ve Stříbrné Skalici. Odtamtud se vracel už jen k filmu. Měl štěstí na režiséry, se kterými v té době natočil jedny z nejlepších komedií. Chalupáři by bez něho a Josefa Kemra zajisté nebyli tím, co jsou a legendární Marečku, podejte mi pero, jakbysmet.

„Drzej parchant“

Byl odmala trochu prostořeký, pro slova nechodil daleko a tak si díky této vlastnosti vysloužil pár malérů. Sám o sobě říkával, že je “drzej parchant”. Když mu někdo neseděl, použil svůj chytrý ironický humor a ihned ho setřel. “Choval se tak ke všem bez rozdílu, ať to byla autorita nebo uklízečka,” vzpomíná jeho osudová žena Anna, kterou našel až napotřetí.

Složitý vztah se synem

Z prvního vztahu se mu narodil syn Jiří, také známý herec, se kterým si však nikdy vztah nevybudoval. I když se museli potkávat před kamerou, v Chalupářích dokonce hráli otce se synem, nic to na jejich vztahu nezměnilo. Jiří Schmitzer ml. za volantem v opilosti zabil chodce a to mu otec nikdy nemohl odpustit.

Cholerik, který se uměl zasmát

Jiří Sovák byl i cholerik, který se dokázal rozčílit kvůli každé maličkosti a když nebylo po jeho, lítaly třísky. Avšak podle slov jeho ženy, se vždy nakonec dokázal zasmát sám sobě. V roce 1968 získal titul Zasloužilý umělec a v roce 1999 cenu Thálie. Zemřel v roce 2000 po vleklých zdravotních problémech ve věku nedožitých 80 let.

 

Nejčtenější články