Close search

Rakovina kůže i popálení rohovky? Pokud nenosíte sluneční brýle, hazardujete se zdravím

Pixabay Zdroj: Pixabay

Sluneční brýle sice mohou být vynikajícím módním doplňkem, ale jejich skutečná funkce má od elegance hodně daleko. Stále silnější sluneční paprsky, které přicházejí s blížícím se létem, naše oči ohrožují a mohou způsobit i nepříjemné popáleniny. Správné brýle dokáží odrazit škodlivé ultrafialové paprsky a náš zrak ochránit. 

Léto se pomalu ale jistě blíží a i když je teplé počasí po zimních měsících vítanou změnou, stále silnější sluneční paprsky mohou poškodit naše oči. Zrak tedy během letních měsíců potřebujeme chránit pomocí slunečních brýlí. 

UV záření

Intenzivní ultrafialové záření je během léta trvalou hrozbou pro lidské oči. Ze tří existujících druhů UV záření na zemský povrch dopadají UVA a UVB paprsky. UVA paprsky mohou velmi negativně působit na lidskou kůži a způsobovat její stárnutí. Přispívají také ke vzniku rakoviny kůže. UVB paprsky mohou způsobit šedý zákal a také spálení pokožky. Pokud je také povrch lidského oka vystavený silnému slunečnímu světlu, může dojít k velmi bolestivému stavu, který se nazývá photokeratitis. Což by se dalo označit jako popálení rohovky.

Modré světlo

Součástí denního slunečního záření je také modré světlo, které někteří odborníci považují za více nebezpečné než UVA a UVB záření. Modré světlo může způsobovat poškození kožních buněk a jejich rychlejší stárnutí. Vzhledem k tomu, že pokožka kolem očí je velmi jemná a citlivá, modré světlo na ni může mít silný vliv. Modré světlo také silně narušuje spánek, ale většinou se jedná používaní monitorů v nočních hodinách.

Rakovina kůže

Ochrana před UVA zářením by se měla stát pro mnohé neopomíjenou součástí každodenního života, jelikož může zapříčinit vznik melanomu, což je velmi nebezpečná forma rakoviny kůže.

Pohodlí a bezpečí

Pokud na silném slunci nepoužíváme brýle, začne být lidské oko podrážděné a automaticky začneme mžourat. Tento pohyb vytváří napětí kolem očí a může vést k bolestem hlavy a únavě očí.

Za volantem

Řidiči, kteří usednou za volant během slunečného počasí, by měli používat sluneční brýle. Neměly by samozřejmě být moc tmavé, aby neomezovaly viditelnost. Přesto únava očí způsobená silným světlem a prudkým ozářením může být během řízení velmi nebezpečná.

Nejčtenější články