Close search

Půjčky přátelům a rodině - vyplatí se?

Pixabay Zdroj: Pixabay

Tendence půjčovat si od přátel a rodiny se v posledních letech výrazně snížila díky snadné dostupnosti institucionálních půjček s výhodnými podmínkami splácení. Přesto je půjčka od blízkých stále oblíbené řešení, pokud se nepodaří získat výhodnou půjčku jinde.


Půjčování peněz v rámci rodiny a kruhu přátel je projevem dobré vůle, zároveň však může být problematické. Půjčka pro zadlužené příbuzné sebou vždy nese rizika, zvlášť když se jedná o půjčku v exekuci či půjčku po insolvenci.

Půjčky od blízkých jsou zpravidla bez úroků

Při rozhodování o výběru věřitele je důležitým faktorem úroková sazba. Při půjčce od přítele nebo člena rodiny se však o úrocích obvykle nehovoří. Obě strany zřejmě dospějí k dohodě, že úrok se buď neúčtuje, nebo se účtuje v symbolické výši. To se věřiteli nevyplácí.

Pro udržení dobrých vztahů se vyplatí domluvit alespoň nějakou kompenzaci. Ať už je to láhev dobrého vína či luxusní bonboniéra.

Bez smlouvy peníze nepůjčovat

Domlouvat půjčky nad šálkem čaje a potvrdit je podáním ruky je hezké, avšak nerozumné. Někdy dochází ke sporům a hádkám, protože v první řadě chybí jakákoliv konkrétní dohoda. 

Právě papírová smlouva dokáže pomoci vyhnout se nedorozumění. Sepsání smlouvy o půjčce, kterou věřitel i dlužník odsouhlasí a podepíše, jasně stanoví podmínky. Zároveň poskytne věřiteli možnost právního postihu, pokud dlužník nesplácí.

Rizika půjček v kruhu blízkých

Půjčování peněz může poškodit vztahy s přáteli a rodinou, zejména pokud by mohli mít problémy s jejich splácením. Tato citová újma je často horší než ztráta peněz. 

Je rozumné vyhnout se směšování peněz s rodinou, avšak pokud příbuzní cítí nutkání finančně pomoct, měli by počítat se všemi riziky. Vyplatí se připravit na možnost, že věřitel své peníze nedostanete zpět.


Půjčka v rámci rodiny může nenávratně poznamenat mezilidské vztahy. 

Stejně tak je třeba počítat s rizikem, že vztahy mezi přáteli či příbuznými už nikdy nebudou jako dřív. Pokud je toto riziko příliš velké, vyplatí se zvolit jiné dostupné možnosti půjčky.

Alternativa k půjčkám od blízkých

Existuje možnost, jak získat výhodnou rychlou půjčku i jinde než v rodině a u přátel. Řada nebankovních společností nabízí první půjčku pro nové klienty zdarma. To znamená, že dlužník splatí pouze půjčenou částku bez úroků a poplatků. Podmínkou je samozřejmě dodržení dohody a především včasné splacení.

Nebankovní poskytovatelé takto lákají nové klienty. Pokud je člověk využije jen jednou, rozhodně se taková půjčka vyplatí. Při opakovaném půjčování je však již třeba přistoupit na úroky a podmínky, které nemusí být právě výhodné.

Pokud někdo nabízí podezřele výhodnou dlouhodobou půjčku bez registru například prostřednictvím inzerce půjček od soukromých osob, je dobré mít se na pozoru.  

Při využití služeb nebankovních společností je dobré dbát na důvěryhodné nabídky. Stačí projít recenze a hodnocení klientů a ověřit, že daný poskytovatel disponuje licencí České národní banky.   


Nejčtenější články