Close search

Úzkostné poruchy: Na vině mohou být geny, ale také rodiče nebo prožitá traumata

Pixabay

Mezi psychiatrickými diagnózami vedou úzkostné poruchy. Zaměstnávají však nejenom psychiatry, ale také praktické lékaře nebo kardiology. Projevy úzkostí se totiž často odrážejí nejenom na duševní, ale i na tělesné rovině. Alespoň jednou za život postihují až čtvrtinu populace ve vyspělých zemích. Co za tím je?

Moderní životní styl

Není jednoduché obstát v době, která na každého z nás klade enormní požadavky na výkon. Dospělý člověk musí uspět v profesním i osobním životě, aby nemusel čelit pocitům selhání. Aby to skutečně dokázal, musí se však vypořádat s napětím, které se s úspěchem v praxi často pojí.

Stačí jen obavy ze ztráty dobře placeného zaměstnání. Ty vedou k tomu, že v práci trpíme nadřízeným více, než je zdrávo. Pak práce vyvolává úzkosti, vnitřní tlak, svírání žaludku, neklid, bolesti hlavy… Postupně se přidá nespavost, podrážděnost, partnerské konflikty – a úzkostná porucha je na světě.

Prožitá traumata

Úzkost může souviset se strachem ze ztráty zaměstnání, ale i mnoha dalšími strachy. Přirozeně jde o emoci, která nás má varovat před možným nebezpečím. Někdy se však před nebezpečím ochránit nedokážeme. Život přináší i negativní události a traumatické zážitky, úzkosti pak mohou vzniknout jako reakce na ně.

V celé paletě úzkostných poruch najdeme i posttraumatický stresový syndrom, který již se svého názvu souvisí s nějakým traumatem. Je to způsob, jak se s ním organismus vypořádává, resp. známka toho, že zvládnout prožité trauma není jen tak.

Rodiče a geny

Příčiny úzkosti se mohou týkat i dávné minulosti a nemusí přitom jít o zásadní traumata. Na vině může být také výchova, například přehnané nároky rodičů na dítě, ale i přehnaná péče a přemíra lásky. Výchova může narušit psychickou stabilitu člověka, to se pak projevuje po celý život.

Sklony k úzkostem jsou dány geneticky. Dědí se nejenom konkrétní psychické onemocnění a poruchy, ale i náchylnost k úzkostem, snížená schopnost zvládat stres a obstát ve světě se zvýšenými nároky na psychickou odolnost.

DALŠÍ INFORMACE O ÚZKOSTECH NAJDETE VE FOTOGALERII:

Literatura:
Práško, Jan: Jak zvládnout generalizovanou úzkostnou poruchu. Praha: Galén, 2009.
Vymětal, Jan a kol.: Speciální psychoterapie. Praha: Grada, 2007.

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu