Close search

Světlo, nebo kvalitní spánek? Musíte si vybrat jen jedno

Unsplash.com Zdroj: Unsplash.com

Usínáte u rozsvícené lampy, v přítmí televize či notebooku? Není moc horších věcí, které pro vaše zdraví můžete udělat. Světlo totiž dává mozku pokyn, že ještě není čas usnout.

Vystavení světlu stimuluje ráno tělo a mysl, navozuje bdělost a povzbuzuje start do nového dne. Stejně tak tomu je i večer či v noci. Světlo rovněž stimuluje bdělost, byť bychom měli před sebou mít zdravý a osvěžující spánek. Nedostatečná tma během noci může vést k opakovanému probouzení.

Ve velkoměstech vedle pouličního osvětlení ovlivňuje spánek i světlo vycházející z dalších zdrojů, jako jsou reklamní poutače a výrazně ozářené noční podniky. Někdy mu nelze uniknout ani zatažením závěsů, protože usínáme u televize nebo chytrých telefonů.

Se světlem šetřte

Expozice světla v nesprávných časech mění vnitřní hodiny, co má negativní vliv na zdraví. Stojí třeba za zvýšeným rizikem obezity, deprese nebo nádorů. Proto je vhodné vystavit se slunci přes den a v noci se zdržovat v tmavém prostředí.

Ideální jsou dlouhé závěsy, které nepropouští světlo, nebo maska na oči. A pokud se z jakýchkoliv důvodů vzbudíte uprostřed noci, snažte se vyhnout silnému příliš světlu. Vhodné je používat tlumené noční světlo.

Pokud pracujete na směny, je to pro tělo nepřirozený stav. Ale dá se s tím trochu pracovat. Při návratu z noční směny noste sluneční brýle, které omezí přísun světla před spaním.

Spánkové signály

Část mezimozku s názvem epifýza produkuje melatonin, který je známý jako hormon spánku. Vysílá do mozku signál, že je čas na odpočinek a pomáhá iniciovat přípravu těla na spánek – dochází k uvolňování svalů, poklesu tělesné teploty a zvyšování pocitu ospalosti. Hladina melatoninu stoupá v průběhu večera a dosáhne vrcholu přibližně ve tři hodiny nad ránem. Do rána pak klesá a zůstává nízká v průběhu celého dne.

Pokud se večer vystavíme světlu, melatonin se jednoduše řečeno opozdí a s tým se zpomalí i přechod těla ke spánku. Následkem toho nespíme kvalitně a tělo to pozná nejen na druhý den, ale při opakovaných spánkových potížích se můžou dostavit i zdravotní problémy.

Jaké další chyby děláme místo přípravy na kvalitní spánek? Podívejte se do GALERIE:

Zdroje: Sleep Foundation, S+

Nejčtenější články