Close search

Jak vést konverzaci, aby nebyla nudná a neosobní? Vymažte ze slovníku frázi „Jak se máš?“

unsplash.com

Určitě jste podobnou situaci zažili. Po delší době potkáte známého, který se automaticky zeptá, jak se máte. Odpověď je ve většině případů obdobná: „Mám se dobře, co ty?“ Kouzlo konverzace je tak nenávratně ztraceno a není divu.

Nadměrné používání konverzačních frází vymaže obsah. Chce opravdu dotyčný vědět, jak se mám? Jedná se o frázi, na kterou mám pouze zdvořile odpovědět a směrovat konverzaci jiným směrem? Kouzlo této otázky nevytváří půdu pro kvalitní konverzaci. Pokud se opravdu zajímáte o dotyčného, zkuste konverzaci vést jiným způsobem.

Buďte přítomni

Podle studie z Harvardské univerzity je klíč k úspěchu prostý. Pokud chcete vést kvalitní konverzaci, ptejte se na navazující otázky. Naslouchejte protějšku a skutečně se zajímejte, o čem hovoří. Především nezapomeňte na konverzaci v momentu, kdy skončila. Zkuste si zapamatovat malý útržek z konverzace, na který můžete navázat při dalším setkání. Dotyčného potěší, pokud si vzpomenete na střípek, o kterém se on jen letmo zmínil.

Konverzační typ Zrcadlo? Tak na ten rozhodně zapomeňte!

Konverzace nezačala dobře, dostáváme se do slepé uličky a jen slepě opakujeme to, co druhá strana řekla a přitakáváme. Taková konverzace vypadá například následovně:

„Jak se máš?“

„Dobře, a jak se máš ty?“

„Taky tak, díky za optání.“

A jak z toho ven?

Zkuste například: Mám se zajímavě! Neuvěříš, co se mi dnes cestou do práce stalo.

Snažte se odpovídat komplexně. Přihodila se vám během týdne nějaká vtipná historka? Sem s ní! Small talk nemusí být otravný pro všechny zúčastněné.

Vynechte konverzaci o počasí

Po špatném začátku konverzace, která s vysokou pravděpodobností začala slovy: „Jak se máš?“ jsme opět v koncích. Nabízí se další konverzační klišé: sport, počasí a dopravní situace. Na to rovnou zapomeňte. Konverzace o počasí je ta nejnudnější karta, kterou můžete vytasit. Je dobré si uvědomit, že takovou konverzací žádné ledy neprolomíte a příště se vám dotyčný vyhne obloukem.

10 ZÁKLADNÍCH PRAVIDEL, JAK VÉST KONVERZACI, NAJDETE V GALERII:

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu