Close search

První ženou Kevina Costnera byla Popelka z Disney Worldu, cesta z líbánek mu změnila život

Wikimedia Commons, Public Domain Zdroj: Wikimedia Commons, Public Domain

Významný americký herec, režisér, producent a zpěvák. Držitel mnoha ocenění včetně toho pro režiséra nejvyššího, ceny Oscar udílené Americkou filmovou akademií. Jeho díla jsou vysoce oceňována, ale někdy sklízí i ostrou kritiku. Kevin Costner slaví 65. narozeniny.

Původně se hercem vůbec stát nechtěl. Vystudoval univerzitu a chystal se na kariéru v marketingu nebo financích. V posledním ročníku ho však okouzlilo herectví. Od přírody stydlivý mladík si nebyl jistý, ale nakonec se rozhodl kariéru herce zkusit. A udělal dobře. Potvrzují to miliony fanoušků po celém světě.

Costnerovo mládí

Kevin Michael Costner se narodil 18. ledna 1955 v městečku Lynwood v americké Californii do rodiny Sharon Rae a Williama Costnerových: Byl nejmladším ze tří synů, prostřední bratr bohužel zemřel při narození.

Díky otcově zaměstnání, který pracoval jako elektrikář a správce, se rodina často stěhovala. Kvůli tomu prý měl malý Kevin problémy začlenit se a najít si kamarády. Po otci má Costner německý původ, ale v žilách mu koluje i britská a irská krev. Roku 1978 získal bakalářský titul v oboru marketingu a financí na Kalifornské státní univerzitě a byl členem bratrství Delta Chi. V posledním roce se však setkal s novou vášní. Herectvím.

Ty máš modré oči, já mám modré oči...

Po absolvování univerzity se Costner oženil s přítelkyní z dob studií Cindy Silva, která pracovala jako Popelka v Disney Worldu. Líbánky šťastný páreček trávil v Mexiku a právě na cestě zpět došlo pro Kevina k osudovému setkání se slavným hercem Richardem Burtonem.

Na dotaz, zda si myslí, že by se mohl stát hercem, mu Burton řekl: "Ty máš modré oči, já mám modré oči. Myslím, že to bude v pohodě." A tak bylo rozhodnuto.

Costner sice přijal pozici v marketingu, tato jeho kariéra ale trvala pouhých třicet dní. Začal brát lekce herectví a živil se, jak se dalo. Mimo jiné také jako průvodce po domech slavných.

Filmová kariéra

První film s názvem Žhavá pláž U.S.A. natočil v letech 1978 – 1979, ale světlo světa kvůli komplikacím spatřil až roku 1981. O rok později se mihl ve filmu Rona Howarda Noční směna, kde je v titulcích veden jako člen bratrstva číslo 1. Role spočívala v tom, že držel pivo a tvářil se překvapeně. Následně se mihl v několika reklamách a zahrál si i pár malých roliček ve filmech.

Jeho průlomovou rolí se roku 1985 stala role ve filmu Silverado. Do hvězdných výšin ho pak o dva roky později "vykopl" film Neúplatní, kde si zahrál Elliota Nesse, a Bez východiska. Hvězdný statut pak potvrdil filmy Durhamští Býci (Bull Durham) a Pole snů z prostředí baseballu.

Tanec s vlky apod.

Roku 1990 spoluzaložil produkční společnost, jejímž prvním filmem se stal Tanec s vlky. Zprvu podceňovaný a velmi nákladný film měl nevídaný úspěch. Získal dvanáct nominací na ceny Akademie, z nichž sedm vyhrál. Dvě ceny, za nejlepší kameru a nejlepšího režiséra získal sám Costner.

Následovalo mnoho více či méně úspěšných filmů. Roku 1991 Robin Hood: Král zbojníků nebo JFK režiséra Olivera Stonea. Roku 1992 si zahrál společně se zpěvačkou Whitney Houston ve filmu Osobní strážce, kde Costner ztvárnil ochránce a Houston ohroženou zpěvačku.

Kritici film ztrhali, dokonce získal několik nominací za nejhorší film. Pro Costnera a Houston i za nejhoršího herce. Diváci si však film zamilovali a velký úspěch má dodnes. Pak přišlo několik velkých propadáků jako Vodní svět nebo Posel budoucnosti.

Další kariéra

Znovuzrození kariéry nastalo po roce 2000. Přišly filmy jako Třináct dní, Co je šeptem…, Velký draft nebo Criminal: V hlavě zločince. Mimo herectví se věnuje také pěvecké kariéře ve skupině, kterou založil – Kevin Costner a moderní západ. Podnikl s ní i světové turné. Zajímá se o závody NASCAR a podporuje Muzeum první světové války v Kansas City.

Rodinný život

Roku 1975 se Kevin po třech letech randění oženil se Cindy Silva. Manželství jim vydrželo 16 let a narodily se jim tři děti – Annie, Lily a Joe. Z krátkého vztahu s novinářkou Bridget Rooney si pořídil syna Liama. Roku 2002 potkal životní lásku, modelku a návrhářku Christine Baumgarten, s níž se o dva roky později oženil. Pár má tři děti – syny Caydena a Hayse a dceru Grace, které je osm let. Společně žijí na ranči v Aspenu v Coloradu.

NA ÚSMĚVNÉ ROLE Z JEHO PRVNÍCH FILMŮ SE PODÍVEJTE DO GALERIE:

Nejčtenější články