Close search

První trans postava na obrazovce a umělec v roli impotenta: Zajímavosti o čím dál populárnějším seriálu Most!

Česká televize Zdroj: Česká televize

Seriál České televize Most! je zhruba v polovině a jeho obliba stoupá. Počin Jana Prušinovského a Petra Kolečka republiku omámil autentickým humorem a svérázným prostředím severočeského města, a není divu, že se z obrazovek dostal i do běžných hovorů u piva. Následující fakta o vyvedeném pořadu by vás mohla zaujmout.

1. Bratr Dáša

Bratr, nyní už sestra hlavního antihrdiny Luďka jménem Dáša je asi první otevřeně transsexuální výraznou postavou v moderních českých seriálech. Blondýnu, která návratem do rodného Mostu způsobí rozruch a nejeden problém, nicméně nehraje skutečná trans žena, ale herečka Erika Stárková. Aby byla postava věrohodnější, jemný, přesto mužský hlas charakteru propůjčil Jan Cina.

2. Oceněný impotent

V seriálu působí Michal Isteník v roli téměř impotentního hospodského Edy jako buran nejtvrdšího ražení. Jinak je ale Isteník, jehož tvář je možná pro mnoho diváků neznámá, váženým hercem, a to především na divadle. Na kontě má několik prestižních ocenění včetně Thalie či Ceny Alfreda Radoka.

3. Franta za katrem

Komickou postavičkou v seriálu je Luďkův nejlepší kamarád Rom Franta. Toho hraje Zdeněk Godla, který má za sebou divokou minulost; za loupežné přepadení si totiž odseděl téměř 6 let ve vězení.

4. Přímo u zdroje

Jednou z hlavních devíz seriálu je, že je autentický. Natáčel se v reálném mosteckém prostředí, komparz zastali lidé v oblasti žijící a i dialogy jsou hodnoceny jako věrohodné, i když se to může občas zdát neuvěřitelné. Je to proto, že manželka scenáristy seriálu Petra Kolečka z Mostu pochází. Do hospody Severka, kde se část děje odehrává, zavedl Kolečka jeho tchán. A tak to Kolečko všechno mohl odkoukat na vlastní oči.

5. „Dycky Most!“

Jedna ze seriálových hlášek, která stoprocentně zlidoví, pokud tomu tak už není. Pokřik hrdinů seriálu se chytil natolik, že město Most Českou televizi požádalo o svolení jej používat při propagaci městských kulturních a jiných akcí. ČT s tím souhlasila.

6. Ve dvou se to lépe táhne

Se seriálem souvisí několik osudových párů. Jiří Schmitzer a Taťjana Medvecká tu hrají manželé, před kamerou spolu pár už jednou tvořili, a to v legendární komedii Marečku, podejte mi pero. Martin Hoffman aka Luděk zase ve skutečnosti chodil s Jitkou Čvančarovou, která hraje Luďkovu bývalku. No a pro zmíněné autory seriálu, Prušinovského a Kolečka, je Most už šestou spoluprací.

Nejčtenější články