Close search

První den v práci: Jak zvládnout stres a vytvořit si dobrou reputaci?

Pixabay Zdroj: Pixabay

První den v nové práci patří mezi ty nejnáročnější, se kterými se v zaměstnání setkáte. Neznámé prostředí, noví kolegové, to vše může znít ze začátku hrůzostrašně. Hlavně když budete chtít udělat dobrý dojem. Jak tedy svůj první den zvládnout?

Před nástupem do nové práce se určitě budete obávat prvního dne. Čeká vás totiž mnoho práce, ať už se budete jednat o seznamování s novými kolegy, nebo poznávání pracovního systému. Stres vám pomůže zvládnout pečlivá příprava. Nenechávejte nic náhodě a na svůj první den se připravte.

Napište si otázky

První den bude plný nových pravidel a systémů, které budete muset poznat a naučit se používat. Budete se muset rychle zorientovat na novém místě, proto vám mohou pomoci otázky, které si dopředu připravíte. Samozřejmě, že mnoho doplňujících dotazů přijde až ve chvíli, kdy se budete zaučovat. Ale rozhodně se vám vyplatí, když si pár základních otázek připravíte a zapíšete dopředu.

Přijďte včas

Včasný příchod do nové práce je základ. Ukážete tak zaměstnavateli, že svoji novou pozici berete vážně a že vaše osobnost i schopnosti, který jste předvedli během vybíracího řízení, určitě nebyly pouze hrou. Pokud se vaše nové zaměstnání nachází daleko od vašeho bydliště, udělejte si několik dní před nástupem do práce zkušební cestu, během které zjistíte, kolik času potřebujete, abyste se dostali do nového zaměstnání. Když je sídlo vaší společnosti naopak blízko k vašemu bydlišti, tak se rozhodně nevyplatí spoléhat na to, že cestu první den „nějak zvládnete“. Dejte si rozhodně záležet, abyste z domu vyrazili včas a byli na místě alespoň 15 minut před začátkem pracovní doby.

Kdo jsem?

Připravte se na to, že se vás noví kolegové budou snažit poznat a zároveň vás hodnotit. Nemusíte se ale bát, jenom buďte připravení. Otázky, pomocí kterých se budou snažit zjistit, kde jste dříve pracovali, co tady budete dělat a proč jste změnili práci, jsou zcela normální. Rozhodně by vás neměli naštvat, ba naopak to bude vaše šance si ihned první den vytvořit nové kontakty a navázat přátelství.

Poznejte kolegy

Pokud neradi o sobě mluvíte, připravte si dopředu odpovědi na tyto základní otázky a během rozhovoru se nebojte zajímat o vaše kolegy. Ptejte se jich na jejich pracovní povinnosti, zajímejte se, jak probíhají porady a jestli je u nich třeba zvykem chodit po práci společně na nějakou akci.

Uvolněte se, prosím

I když je to vás první den a vy rozhodně chcete na své okolí zapůsobit, zase to nepřehánějte. Zkuste být sami sebou, usmívejte se a nevyhýbejte konverzaci. Pokud nastane nějaký problém, nepanikařte. Klidně oslovte kolegu, nebo vašeho manažera a zeptejte, jak byste danou situaci měli vyřešit. Váš první den bude náročný sám o sobě, nezhoršujte situaci tím, že budete panikařit.

Nejčtenější články