Close search

Bílý dům slaví Vánoce přes 200 let: Jak prezidentské sídlo zdobily první dámy?

youtube Zdroj: youtube

Každoročně se sídlo amerického prezidenta rozzáří díky tisícům vánočních světýlek a ozdob, které obyvatelům USA připomínají blížící se svátky. Výzdobu Bílého domu si již tradičně berou na starost manželky prezidentů, které rozhodují o tom, jaké motivy se v daném roce v interiérech jejich sídla objeví. Jak ale vypadala výzdoba Bílého domu před sto lety a jaké změny přinesli do zaběhnutých tradic další prezidenti?

Tradice zdobení interiérů Bílého domu před začátkem Vánoc vznikla už v 18. století během působení teprve druhého amerického prezidenta Johna Adamse. Od té doby se ve stěnách Bílého domu vystřídaly desítky prezidentů a prvních dam a každý z nich se snažil pojmout duch vánočních svátků podle svých představ a preferencí.

Reakce na aktuální dění

Nebývalo například výjimkou, že výzdoba interiérů reagovala na aktuální dění v USA, nebo ve světě. S postupem času se z vánoční výzdoby Bílého domu stala tradice, kterou každoročně prezidenti a jejich manželky dodržovali. Úloha připravit prezidentské sídlo ke svátečním oslavám se stala břemenem prvních dam, které se snažily přinést do interiérů sídla zajímavé nápady a dekorace.

První vánoční stromek

Vánoční stromeček se ale v interiérech Bílého domu začal objevovat až s nástupem prezidenta Grovera Clevelanda, který jej nechal ozdobit pro radost a potěšení svých malých dcer. V roce 1923 se zase tehdejší prezident Calvin Coolidge rozhodl, že by se veřejné rozsvěcení „Národního vánočního stromku“ mohlo stát zajímavou a potěšující tradicí pro americké občany. Franklin Roosevelt, který zastával prezidentský úřad i během druhé světové války, se snažil poukázat na význam rodiny a přátel. Jeho nástupce Harry Truman zase v prezidentském sídle přivítal v prosinci 1948 několik neobvyklých hostů. Tehdy totiž jako vánoční dárek dostal živé krůty.

Slavná Jackie

Avšak slavnou tradici tématických dekorací Bílého domu započala až první dáma Jacqueline Kennedy, když v roce 1961 nechala ozdobit takzvaný Modrý pokoj ve stylu Louskáčka. Avšak nehledě na snahu první dámy Kennedyovi tehdy Vánoce slavili mimo Bílý dům. Jackie je však dodnes v USA považována za ikonu stylu a mnohé první dámy se vždy snažily jít v jejích šlépějích a dodržovat jak elegantní styl oblékaní, tak i zajímavou a kreativní výzdobu Bílého domu během svátků.

Osobitým způsobem pojal v roce 1983 vánoční oslavy i tehdejší prezident Ronald Reagan, který se převlékl za Santu Clause. V pozdějších letech se na výzdobě Bílého domu podílela i manželka nyní již bývalého amerického prezidenta Billa Clintona, Hillary. Ta měla v oblibě „jedlé ozdoby“, takže v Bílém domě mohli návštěvníci najít různé makety budov a figurky vytvořené ze sladkého pečiva a ozdobené bílou polevou.

V posledních letech

Vánoce bývalého prezidenta George Bushe mladšího se ale nesly již v jiném duchu. Například v roce 2001 poté, co USA zažily několik tragických teroristických útoků, se prezidentských pár rozhodl výzdobu Bílého domu věnovat tehdy šokovaným občanům. Inspirací pro výzdobu se údajně staly dopisy obyvatel, které prezident a první dáma obdrželi po útocích.

Bývalý prezident Barack Obama měl k vánočním oslavám v Bílém domě zase trochu jiný přístup a velmi rád se zapojoval například do slavnostních tanců při zpívání koled. Také nynější prezident Donald Trump a jeho choť, Melania, zdobí Bílý dům dle svého uvážení. V loňském roce se například výzdoba Melanie Trump dočkala velmi silné kritiky, jelikož někomu připomínala dekorace jako z hororového filmu. V letoším roce ale první dáma pojala výzdobu ve více tradičním stylu a vánoční stromek manželé v Bílé domě přivítali již 2. prosince.

PODÍVEJTE SE V NAŠÍ GALERII, JAKOU VÁNOČNÍ VÝZDOBU PAMATUJE BÍLÝ DŮM:

Nejčtenější články