Close search

První “crazy” komedie u nás: Co jste nevěděli o filmu Eva tropí hlouposti

csfd.cz Zdroj: csfd.cz

První česká “crazy” komedie o ztřeštěné dívce a jejím vážném nápadníkovi byla natočena podle humoristického románku začínající Fan Vavřincové. Veselohra těžila z popularity dvojice Gollová – Nový a právem patřila k nejúspěšnějším filmům své doby.

Dějová linka

Eva Norová se vrací domů z penzionátu, protože její teta bude mít narozeniny a ona pro ni chystá překvapení. Ví, že nesmírně touží po návodu na vypěstování odrůdy růží, kterou vyšlechtil její soused, továrník Záhorský. Potíž je v tom, že teta se sousedy příliš nevychází, a tak si Eva usmyslí, že návod na "Záhorské růže" ukradne.

Pronikne do domu jako uchazečka o místo sekretářky a ke svému překvapení se tu setká se svým bratrem Michalem, který se po letech strávených v cizině vrátil domů a cestou se seznámil s dcerou továrníka Záhorského Eliškou.

Ta se právě snaží uniknout plánům své matky, která chce za každou cenu oznámit její zasnoubení s přihlouplým Zdeňkem, a proto požádá Michala, aby se vydával za jejího snoubence, anglického hraběte.

Už tak velký zmatek zkomplikuje továrníkův tajemník Jiří Kučera, ve skutečnosti doktor Jiří Novotný, který se do domu vetřel, aby se zmocnil drahocenného náramku své matky, který rázná paní Záhorská získala jako zástavu a odmítá ho vrátit. Je víc než jisté, že dům Záhorských čeká rušná noc.

Zajímavosti z natáčení

Původní románová předloha Fan Vavřincové se jmenovala "Patsy tropí hlouposti" a když Fan tento román psala, bylo jí pouze šestnáct let. Pozoruhodné také je, že komedie byla natočená během pouhých 14 dnů a pod jiným názvem “Přenechte to Zuzaně.”

Film je považován za první crazy komedii u nás, ale už před tím se u nás tyto komedie točili, například Milování zakázáno. Eva tropí hlouposti se však do podvědomí diváků zapsala jako první bláznivá komedie.

Původně měla ztřeštěnou Evu hrát Adina Mandlová, tu ale přesvědčil režisér Otakar Vávra pro roli Marie do svého filmu Kouzelný dům. Režisér Martin Frič se tehdy na Mandlovou dlouho zlobil, bral to jako zradu a od té doby se s Mandlovou už nepřátelil.

Nakonec se touto rolí Nataša Gollová zapsala do české kinematografie jako jedna z nejkomediálnějších hereček. Perličkou je, že v té době byly Mandlová a Gollová ještě nejlepšími kamarádkami.

Automobil, ve kterém přijíždí Michal Norr (Oldřich Nový) z ciziny, je americký Graham Supercharger 4-door sedan, model 1936.

Vše se točilo v ateliéru, takže i stromy v okně jsou sice živé, ale jen uříznuté a přenesené. Když listy na stromě uvadaly, musel být převezen nový strom.

Šaty, ve kterých Nataša Gollová hrála, potěšily řadu mužských kolegů, protože ji bylo vidět téměř vše.

K výkonu Gollové jeden z tehdejších kritiků prohlásil, že začala dělat inteligentně to, co dosud na pochybné úrovni dělala Věra Ferbasová.

 

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu