Close search

První Američanka ve vesmíru: Sally Ride vzlétla až 20 let po Valentině Těreškovové

Wikimedia Commons/NASA, Public domain Zdroj: Wikimedia Commons/NASA, Public domain

Soupeření USA se Sovětským svazem přineslo před víc jak půl stoletím spoustu podivuhodných příběhů. A i když se to dnes už zdá neuvěřitelné, Sověti tehdy vyhrávali. Důkazem je i fakt, že Sally Ride, tedy první Američanka ve vesmíru, byla ve skutečnosti až třetí ženou, která opustila Zemi. Došlo k tomu 18. června 1983.

První ženou ve vesmíru byla Valentina Těreškovová, která opustila planetu v roce 1963. "Pták nemůže létat pouze s jedním křídlem. Lidský vesmírný let se nemůže dále rozvíjet bez aktivní účasti žen,“ řekla tato průkopnice, kterou si dnes pamatujeme snad už jen jako vážnou ženu v uniformě obsypané metály.

Ženy ve vesmíru

Národní úřad pro letectví a vesmír, známý pod zkratkou NASA, připomíná málo známé závody o to, kdo bude druhou ženou ve vesmíru. "V lednu 1978 NASA oznámila výběr 35 nových astronautů, včetně šesti žen, pro program raketoplánů. V reakci na to Sovětský svaz v roce 1980 tajně vybral skupinu devíti kosmonautek a 19. srpna 1982 jedna z těchto žen, Světlana Savická, odstartovala se svými dvěma kolegy na palubě Sojuzu T-7 na týdenní misi," píše NASA.

Světlana odstartovala 19. srpna a o den později se připojila ke dvěma dlouhodobým členům posádky na palubě Saljut 7. To bylo poprvé, kdy vesmírná stanice hostila posádku smíšeného pohlaví. Astronautka Sally Ride se do historie zapsala až o deset měsíců později, 18. června 1983 se stala první Američankou ve vesmíru. Během mise STS-7 strávila sedm dní na palubě raketoplánu Challenger.

Američanky by se do vesmíru možná podívaly už dříve. NASA již v roce 1959 prověřovala skupinu pilotek, které by se mohly dostal do výcviku astronautů, ale později se úřad rozhodl posílat na vesmíru jenom muže. Ke změně došlo o řadu let později. A zajímavé na tom je, že vystudovaná fyzička Ride koketovala také s tenisem. Tomu se věnovala již od dětství a pak vyhrávala školní i meziuniverzitní turnaje. Do NASA dostala tak, že v roce 1977 objevila inzerát, ve kterém úřad hledal mladé a nadané vědce.

Zdroje informací:
History.com: Sally Ride becomes the first American woman in space
NASA.gov: Women's History Month 2023: Celebrating Women Astronauts

Nejčtenější články