Close search

Průzkum: Češi se technologií nebojí. Klidně se nechají operovat roboty místo chirurgů

Pixabay.com Zdroj: Pixabay.com

Technologiím patří budoucnost. Jejich kladné přínosy převažují nad negativy. To si dle průzkumu společnosti STEM/MARK myslí stále více Čechů. Technologickému pokroku fandí zejména v oblasti zdravotnictví, léčbě závažných chorob nebo podpoře dlouhověkosti.

Co Češi očekávají od technologií?

Většina lidí v Česku již dnes vnímá kolaborativní roboty jako rozšířené, zejména v oblasti průmyslu. Většina Čechů také očekává, že uplatnění robotů se v budoucnu ještě znásobí, a to nejenom v průmyslové sféře. Muži očekávají jejich širší využití především ve zdravotnictví a dopravě.

Mladí lidé do třiceti let spojují budoucnost robotů také v oblasti školství nebo umění. Že to není žádné scifi se ukazuje již v současnosti. Umělá inteligence například dokončila fragment díla Antonína Dvořáka. V projektu Next Rembrant skládá umělá inteligence dokonce vlastní hudbu.

Roboti namísto lékařů a chirurgů?

Průzkum společnosti STEM/MARK pro Future Port Prague, největší futuristickou akci ve střední Evropě, odhalil pozitivní očekávání v oblasti vývoje technologií. Lidé dle výzkumu věří například tomu, že díky technologiím dojde v blízké době k objevení nových léků pro boj se zákeřnými chorobami jako je rakovina.

Více než polovina Čechů věří dle průzkumu genetickým úpravám, které jsou dnes díky nástroji CRISPR podstatně snadnější a přístupnější. Pozitivní přínosy úprav DNA Češi vidí zejména v prevenci různých onemocnění, ale také možnosti jako získat nové schopnosti. Budeme v budoucnu úpravami DNA vytvářet superlidi? Kdo ví, jisté je, že je to možné.

Co všechno umí nástroj CRISPR? Podívejte se do FOTOGALERIE.

Lidé nemají problém ani s chirurgickými zákroky prováděnými chytrými roboty. Skeptičtí jsou však v oblasti lékařské diagnostiky pomocí umělé inteligence. Jen třetina respondentů zmiňovaného průzkumu si dokáže představit, že diagnózu bude provádět místo lékaře umělá inteligence. Přitom se s touto možností v běžné praxi setkáváme již nyní. Podle webu Live Science dokáže umělá inteligence například velmi spolehlivě předvídat předčasnou smrt.

Zajímají vás technologie budoucnosti? Představí vám je FOTOGALERIE.

Nejčtenější články