Close search

Protest proti znásilnění. Sociální sítě ovládla nová kalhotková kampaň

pixabay Zdroj: pixabay

Obrovský ohlas na sociálních sítích vyvolal rozsudek irského soudu, který osvobodil sedmadvacetiletého pachatele znásilnění mimo jiné proto, že jeho oběť měla v době zločinu na sobě krajkovaná tanga. Tisíce žen se proti tomuto rozsudku vzbouřily a na protest proti tomu zaplavily Instagram fotkami svých kalhotek.

Ženy z celého světa sdílejí na Instagramu fotky svého spodního prádla s hastagem #thisisnotconsent, což v překladu znamená „toto není souhlas“. Dávají tak najevo, že styl jejich spodního prádla rozhodně nerozhoduje o tom, zda mohou být terčem sexuálního násilí nebo ne.

"Musíte se podívat, jak byla oblečená. Měla na sobě krajkovaná tanga", řekla u irského soudu obhájkyně sedmadvacetiletého muže obviněného ze znásilnění teprve sedmnáctileté dívky. Po těchto slovech jej porota jednomyslně zprostila obvinění ze znásilnění. Irsko je silně katolická země, kde o podobné rozsudky rozhodně není nouze. Samotný obviněný u soudu vypověděl, že žena byla k sexu více než svolná, ale že si samotný sex nepamatuje. Sedmnáctiletá dívka ohlásila znásilnění okamžitě po činu.

V České republice podle paragrafu 241 o znásilnění, se udělují po spáchání tohoto činu, následující tresty:

Kdo násilím nebo pohrůžkou bezprostředního násilí donutí jiného k souloži nebo k jinému obdobnému pohlavnímu styku nebo kdo k takovému činu zneužije bezbrannosti jiného, bude potrestán odnětím svobody na dvě léta až osm let.

Odnětím svobody na tři léta až deset let bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 na osobě mladší než osmnáct let.

Odnětím svobody na pět až dvanáct let bude pachatel potrestán,

a) způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 těžkou újmu na zdraví, nebo

b) spáchá-li takový čin na osobě mladší než patnáct let.

 Odnětím svobody na deset až patnáct let nebo výjimečným trestem bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 1 smrt.

 

Nejčtenější články