Close search

Propastné rozdíly Severní a Jižní Koreje zachycené na fotografiích litevského podnikatele

Jacob Laukaitis Zdroj: Jacob Laukaitis

O Severní Koreji mnoho nevíme, přesto na ni většina z nás má jasně vyhraněný názor. Zemi vládne levicová Korejská strana práce, která vykazuje silné komunistické rysy. Jak vypadá každodenní život místních obyvatel a o kolik se liší od toho jihokorejského? Odpovědi poodhalil litevský fotograf Jacob Laukaitis.

Podnikatel a fotograf Jacob Laukaitis cestuje po světě už mnoho let. KLDR pro něj byla vždy tajemstvím schovaným za hranicemi.

I přesto že pro něj je svoboda tím nejdůležitějším v životě, zarezervoval si sedmidenní zájezd s průvodcem. Na vlastní pěst zemi procestovat nemohl.

„V Severní Koreji nemůžete jako cizinec cestovat sám, jen v doprovodu místního průvodce,“ prozradil první ze zajímavostí. Každý turista musí odevzdat svůj pas a zvyknout si na zcela jiné cestování, než na jaké byl dosud zvyklý.

„V KLDR si nemůžete fotit, co chcete, a před každým stisknutím spouště musíte požádat o svolení,“ vysvětluje Jacob. Nezáleží přitom tom, jestli fotíte respektované autority nebo dělníky.

Jakmile se s nějakou významnou osobností střetnete, seberte veškerou svou úctu. Severokorejští vůdci mají podle Laukaitise status Boha a sebemenší urážka či nelichotivý obrázek vás mohou dostat do pěkných problémů.

 

Během zájezdu s průvodci uvidíte jen to, co vám domorodci mohou ukázat. A pozor na své chování si musíte dávat i na hotelu „Dva týdny před mým příjezdem byl jeden americký student odsouzen na 15 let do vězení za to, že se z hotelu pokusil ukrást plakát.“

Jeho fotografie prozrazují mnohem víc. Podívejte se na jeho srovnání Severní a Jižní Koreji, kterou navštívil rok poté. Dvě země, které před 70 lety měli jednu společnou hranici kolem celého území Korejského poloostrova. Dnes rozdíly mezi oběma zeměmi doslova vyráží dech.

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu