Close search

Proč se přejídáme? Podle odborníků jsou za tím večeře s přáteli, špatný spánek i snadná dostupnost sladkostí

Unsplash Zdroj: Unsplash

Magazín Psychology Today publikoval pět důvodů, které nás vedou k přejídání. Jak jste na tom vy? Najdete se v nich?

Podle Státního zdravotního ústavu je u nás obezitou postiženo asi 25 % žen a 22 % mužů. A nadváha představuje potíž pro víc než polovinu populace středního věku.

Důvody přejídání

Thomas Rutledge, který je psycholog a profesor na Kalifornské universitě v San Diegu, popsal pro Psychology Today, jak vlastně vzniká obezita. „Konzumujete pravidelně příliš mnoho kalorií a část této energie se ukládá jako tělesný tuk. Jak se tělesný tuk hromadí – zvláště pokud se tuk hromadí v oblasti břicha, kde se nazývá viscerální tuk – začíná to ohrožovat metabolické zdraví. Narušené metabolické zdraví znamená, že orgány, tkáně a buňky nemohou efektivně využívat nebo produkovat energii,“ píše Rutledge.

A dodává několik důvodů, proč se přejídáme. Prvním je konzumace ultrazpracovaných potravin. Studie naznačují, že tak denně přijímáme v průměru o 500 kalorií více, než kdybychom jedli stejné potraviny v celé nebo jen minimálně zpracované formě. Druhým důvodem je spánek, respektive ten špatný. Denní příjem energie u lidí se špatným spánkem je asi o 300 kalorií vyšší než u těch, kteří spí dobře. Za třetím důvodem se ukrývá společenský život. Často stolujete venku s přáteli, rodinou a spolupracovníky? I když je to společensky obohacující, existuje i metabolická nevýhoda. Většina z nás je silně ovlivněna sociálními normami a stravovacím chováním druhých, což významně zvyšuje příjem potravy v těchto prostředích.

Čtvrtý důvod je mimořádně zajímavý. Pokud máme doma nebo v práci různé svačinky a sladkosti, je to špatně. Studie ukazují, že pohodlí a faktory, jako je viditelnost jídla a čas a úsilí potřebné k jeho získání, mají překvapivě velký podíl na tom, kolik a jak často jíme. No a pátým důvodem je tzv. roztržité nebo bezduché pojídání. Zkrátka jíme v daný okamžik víc, aniž bychom tomu věnovali pozornost. A protože rozptýlení zhoršuje naše vzpomínky na předchozí jídlo, vede nás k tomu, že později budeme jíst ještě víc...

Zdroje informací:
SZU.cz: Nadváha a obezita
Psychologytoday.com: 5 Reasons Why We Overeat

Nejčtenější články