Close search

Proč přemýšlet o vytápění peletkami?

HAAS + SOHN Zdroj: HAAS + SOHN

Zdá se vám, že teď není ten správný čas řešit topení? Vždyť právě začalo léto a na topení doma nemáme většinou ani pomyšlení. Jenže znáte to, čas plyne jako voda a než se nadějete, začne být večer chladno. Kdo nebudete mít topení vyřešené, ten si bude spílat a rychle to řešit. Takových lidí je ale celá řada, nějakou dobu to tak potrvá. Ale ten, kdo vyřeší topení přes léto, tomu bude hezky. Proč vsadit zrovna na topení peletkami?

Co vůbec peletky jsou?

Mnozí už o nich nejspíš slyšeli, přesto si je nedovedou představit. Peletky jsou malé slisované válečky z dřevěné piliny, které se sypou do zásobníku kamen na peletky. Jsou moderním způsobem vytápění, které je stejně komfortní jako třeba plyn nebo elektřina, protože je stačí jednou za čas doplnit a o nic víc se nemusíte starat. Rozměry peletek se pohybují většinou mezi 20 až 30 mm na délku a 6 až 8 mm v průměru.

Jak už jsme zmínili, k jejich výrobě se používá dřevěná pilina, ta vzniká jako odpad při zpracování dřeva. Pilina se slisuje, kromě ní se k výrobě pelet zužitkují i hobliny, odřezky a obrusný prach. Aby to všechno drželo pohromadě, je zapotřebí dostatečný tlak, obsah dřevoviny neboli ligninu a obsah pryskyřice ve dřevě.

Zdá se vám, že takové palivo není pro topení, a hlavně životní prostřední vhodné? Opak je pravdou. Záleží ale i na tom, aby suroviny pro výrobu pelet byly v přírodním stavu bez škodlivých příměsí, nesmí obsahovat syntetická pojiva ani žádné nátěry. Jak to poznat? Kvalitní pelety nesou certifikaci ENplus®, díky které máte jistotu, že spálíte jen tolik pelet, kolik je třeba, a přitom dosáhnete požadované teploty. Hledejte na peletách kulaté razítko s označením A1.

Jaké jsou přednosti peletek?


Kdo chce topit šetrně k životnímu prostředí i svojí peněžence, ten vsadí na kvalitní pelety s výše uvedenou certifikací. Kvalitní pelety neznamenají automaticky vyšší cenu, tak se jí neřiďte. A jaké že jsou ty pozitivní vlastnosti peletek? Proč topit zrovna jimi?

  • Peletky patří mezi nejlevnější topiva.
  • Mají vysokou energetickou hustotu.
  • Z kvalitních pelet nezůstává skoro žádný popel. A ta trocha, co vznikne, se dá využít třeba jako hnojivo nebo leštidlo.
  • Vytápět jimi můžete rodinné domy, firmy i veřejné budovy, starší domy i novostavby. A to včetně nízkoenergetických domů.
  • Koupíte je v pytlích po 15 kg i volně sypané. Stačí mít místo, kam je uložíte, manipuluje se s nimi snadno.
  • Topení peletami je snadné. Stačí je jednou za čas dosypat do zásobníku. Frekvence doplňování zásobníku se odvíjí od toho, na kolik stupňů topíte.
  • Peletová kamna s výměníkem i bez něj můžete ovládat i na dálku, kamna topí sama, na váš pokyn si i sama „škrtnou“. Můžete si tak zatopit dřív, než dojedete domů z práce, nákupu, návštěvy, výletu apod.
  • Dřevěné pelety patří k nejčistším topivům, nezvyšují obsah CO2.
  • Odpadnou vám starosti s přikládáním. Peletky jsou tak malé, že pro přikládání můžete využít dopravník, který je úzkou hadicí dopraví do kotle.
  • Nebudete otevírat dvířka kamen, takže se z nich nevyvalí kouř. Topení peletami je tak vhodné i do domácností, kde žijí alergici a astmatici.

Nejčtenější články