Close search

Proč je důležité přijmout negativní emoce? Vzdorování nepříjemným pocitům prý narušuje duševní zdraví

Unsplash Zdroj: Unsplash

Podle výzkum publikovaného v periodiku Emotion je ignorování nebo vyhýbání se negativním emocím škodlivé. Měli bychom se naučit přijímat všechny pocity, dokonce i ty obtížné, jako je hněv, smutek a zklamání. Jde totiž o důležitou životní dovednost.

Psychologové v průběhu let prokázali, že emoce mají vliv na naši pohodu. Pozitivní duševní stav vede k lepšímu zdraví, včetně nižšího krevního tlaku, snížení rizika srdečních chorob a větší šance na delší život. Negativní emoce zase aktivují naši stresovou reakci. Časem to může vést k úzkosti, depresi nebo srdečním onemocněním.

Proč jsou negativní emoce důležité

V periodiku Emotion byla zveřejněná zajímavá studie o negativních pocitech. Lidé, kteří je posuzují jako špatné nebo nevhodné, mají větší pravděpodobnost problémů s duševním zdravím ve srovnání s těmi, kteří své negativní pocity hodnotili jako dobré nebo neutrální. Zároveň lidé, kteří se cítili dobře díky pozitivním emocím, měli větší pravděpodobnost, že budou mít lepší duševní zdraví.

Je to proto, že označování emocí jako „špatných“ přispívá k našim negativním pocitům, takže se cítíme ještě hůř. Posuzování emocí má také tendenci vést k přemítání nebo setrvávání na těchto negativních pocitech po delší dobu. Když mají lidé neutrální reakci na negativní emoci, pocit má tendenci přejít rychleji.

Jak se ale naučit přijímat negativní emoceMůže být užitečné uvědomit si, že žádný pocit nebude trvat věčně. Všechny emoce – pozitivní i negativní – nakonec vyblednou. Také negativní emoce jsou součástí lidské zkušenosti. A pamatujte na jednu věc. Přijmout negativní emoci neznamená, že musíte přijmout situaci, která k této emoci vede...

Zdroje informací:
Psychologytoday.com: Why It's Important to Accept Negative Emotions
Pubmed.ncbi.nlm.nih.gov: Judging emotions as good or bad: Individual differences and associations with psychological health

Nejčtenější články