Close search

Příznaky, podle kterých poznáte, že vaše ledviny nepracují správně

pixabay Zdroj: pixabay

Ledviny plní v našem organismu velmi důležité funkce. Především odstraňují z těla některé zplodiny. Pokud je jejich funkce dlouhodobě snížena, mluví se o chronické nedostatečnosti funkce ledvin. Jaké jsou tedy nejčastější možné příznaky, které mohou s onemocněním ledvin souviset?

Špatný spánek

Pokud ledviny nefungují správně, toxiny se nevylučují do moči, ale hromadí se v krvi. Zvýšené množství toxinů pak vyvolává nespavost.

Lidé s chronickým onemocněním ledvin mají vyšší pravděpodobnost spánkové apnoe, což je porucha dýchání, projevující se zástavou dechu ve spánku, který ještě provází chrápání. Pokud silně chrápete nebo váš partner pozoruje, že v noci na několik sekund přestanete dýchat, běžte k lékaři.

Únava a bolest hlavy

Zdravé ledviny syntetizují v našem těle vitamín D, který mimo jiné produkuje hormon erythropoietin. Hraje také důležitou roli při tvorbě červených krvinek. Když ledviny špatně fungují, snižuje se hladina červených krvinek, které přenášejí kyslík v krvi, a to vede k únavě svalů a mozku. Pokud dostatečně odpočíváte a přesto se cítíte unavení a slabí, poraďte se s lékařem.

Suchá a svědící kůže

Zdravé ledviny odstraňují z krve škodlivé látky a přebytečnou tekutinu a udržují potřebné množství minerálů v těle. Svědění a suchá kůže naznačují neschopnost ledvin udržet správnou rovnováhu minerálů a živin, což může vést k onemocnění kostí a ledvin.

Pokud máte suchou a svědící kůži, poraďte se s lékařem, jakou léčebnou metodu zvolit. Raději se vyhněte některým lékům, které mohou nemoci ledvin ještě zhoršit.

Kovová chuť v ústech

Pokud se v krvi hromadí škodlivé látky, poznáte to i na zápachu z úst a na kovové chuti v puse. To může provázet i snížená chuť k jídlu a ztráta hmotnosti.

Existuje spousta důvodu, proč máte kovovou chuť v puse, od alergií až po problémy v ústní dutině. Proto jestli po odstranění rizikových faktorů, kovová chuť přetrvává, raději zajděte za odborníkem.

Bolesti zad a nohou

Bolesti zad a nepříjemné pocity pod hrudníkem mohou také značit problémy s ledvinami. Bolest můžete cítit v přední části slabin nebo v bokách.

Bolest zad a nohou může být způsobena cystami v ledvinách (vaky naplněné tekutinou). Bolest zad způsobená onemocněním ledvin je provázena nevolností, zvracením, zvýšenou tělesnou teplotou a častým močením.

 

Nejčtenější články