Close search

Přitažlivost a lež: Pro muže jsou prý lhářky méně atraktivní, ženy ale na lháře koukají jinak

Unsplash Zdroj: Unsplash

Hned několik studií tvrdí, že lidé, kteří lžou, jsou méně přitažliví. Magazín Psychology Today ovšem upozorňuje, že to má jeden háček...

Magazín Psychology Today se dlouhodobě věnuje duševnímu zdraví, fungování mozku, vztahům a emocím. Nedávno se zaměřil na trojici studií o lžích a atraktivitě. Ukázalo se totiž, že lidé říkající pravdu jsou vnímáni jako atraktivnější než ti, kteří lžou. Jak je to možné?

Proč se nám nelíbí lháři?

Účastníci těchto studií hodnotili podle videozáznamu přitažlivost lidí opačného pohlaví. Jedna část výzkumu byla o krádeži určité sumy peněz. Někteří lidé na videozáznamech byli "zloději" a měli se snažit, aby vypadali čestně a pravdomluvně. Na dalších videích zase jiní lidé mluvili o osobách, které se jim líbí. Také mluvili o těch, které se jim nelíbí, jenže tak, aby nebylo poznat negativní emoce. Měli zkrátka lhát.

Ukázalo se, že muži vnímají jako atraktivnější ty ženy, které mluví pravdu. Z pohledu žen to tak jednoduché není, ženy vnímaly pravdomluvné muže jenom o něco lépe. Ženy zkrátka posuzují atraktivitu mužů jinak než podle pravdy.

Věci už klasicky naznačují potřebu dalších výzkumů. Ale i z předchozích řádků si lze odnést jeden poznatek. Pokud nemáte jistotu, že vám někdo říká pravdu, můžete se zamyslet nad tím, jestli vás ten člověk něčím přitahuje. Možná vám to pomůže...

Zdroje informací:
Psychologytoday.com: Liars Are Less Attractive
Journals.sagepub.com: Some Evidence That Truth-Tellers Are More Attractive Than Liars

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu