Close search

Přišla o čtyři prsty na ruce, nemohla mít děti: S Olgou Havlovou se život nemazlil

Zdroj:

Olga Havlová, manželka prezidenta Václava Havla, byla vzorem pro všechny první dámy, které přišly po ní. Vyučená šička bez univerzitního vzdělání, trápící se s cizími jazyky, se znetvořenou rukou... A přesto dokonale reprezentativní a budící obdiv! Není divu, že ji národ miloval a její brzká smrt všechny zasáhla.

Po smrti Viery Husákové truchlily v roce 1977 hlavně deníky Rudé právo a Pravda, ale když v roce 1996 zemřela na rakovinu Olga Havlová, byl to národ, kdo pociťoval lítost a ztrátu. Neměla patřičné vzdělání a původ, a tak rozhodně nebyla nadšená, když se v prosinci 1989 s novopečeným prezidentem Václavem Havlem stěhovala na Pražský hrad. Přesto se jí díky její povaze podařilo obnovit v postkomunistickém Československu prestiž první dámy a stala se vzorem pro své následovnice. 

Popularitou se vyrovnala Haně Benešové, přitom neměla ani zdaleka takové zázemí jako ona. Po měšťance se vyučila šičkou, neovládala žádný cizí jazyk, nechodila v drahých róbách, ani nenavštěvovala honosné kulturní akce. V šestnácti letech přišla o čtyři prsty na levé ruce. Jak se to stalo?

Byla v učení, časně ráno chodila do obuvnické továrny. Podle vzpomínek přátel se nudila, a tak se rozhodla opravit zaseknutý list. Rozběhl se a Olgu ta palčivá bolest srazila na zem, do bezvědomí. Když se později probrala v nemocnici a uviděla pahýly, omdlela prý znovu. Znetvořenou ruku do konce života maskovala rukavicí nebo šátkem.

Osobní život Olgy

V roce 1953 se ve slavné kavárně Slavia seznámila s Václavem Havlem. O devět let později se vzali. Svatbu měli prostou, oba se hned po obřadu vrátili zpět do práce. Manželství mělo jednu vadu na kráse - Olga nemohla mít vlastní děti, a tak se často starala o potomky jiných disidentů. V chalupě na Hrádečku, kterou si manželé pořídili, děti trávily spoustu času.

V šedesátých letech se Havel začal prosazovat jako spisovatel, přispíval do kulturních časopisů a prosazoval svobodu slova a nezávislost kultury. Nikdy se netajil tím, že i přes rozdílnost povah a rodinného prostředí pro něj Olga mnoho znamenala. Cenil si zejména toho, jak rychle se tato zdánlivě obyčejná mladá dáma dokázala zorientovat v pražském kulturním a intelektuálním světě. Vždy mu byla oporou a zároveň dobrou přítelkyní.

Milostný život Olgy a Václava

Byla mnohokrát vyslýchána StB a musela čelit častým domovním prohlídkám. Největší krizí prošlo manželství v roce 1983. V té době byl Václav ve vězení a začala Olga chodit s hercem Janem Kašparem. I Václav míval milenky, takže jednu dobu žili i v manželském čtyřúhelníku.

Role první dámy

Na konci roku 1989 byl Václav Havel zvolen prvním postkomunistickým prezidentem. Olga ale na roli první dámy nebyla zdaleka připravená. Se státnickými oficialitami se vyrovnávala těžko. Utrpení pro ni bylo například, když si před státní večeří musela podat ruku se spoustou lidí a vyslechnout množství zdvořilostních frází. Ale vždy se chovala velmi diplomaticky a nedala na sobě nic znát. 

Podílela se renovaci Pražského hradu, který byl v té době velmi zanedbaný, založila charitativní organizaci Výbor dobré vůle a účastnila se mnoha dobrovolnických akcí. Na podzim 1994 jí lékaři diagnostikovali rakovinu, které v lednu 1996 podlehla.

PODÍVEJTE SE DO GALERIE NA ŽIVOT OLGY HAVLOVÉ:

Čtěte seriál Extralife.cz: První dámy Československa

Charlotta Garrigue-Masaryková: Obdivuhodná žena, kterou raději zbavili svéprávnosti

První dáma Hana Benešová: Pro veřejnost dokonalá, v soukromí nešťastná – nemohla mít děti

Krutý osud prezidenta Háchy a jeho Milady: Byla „první slečnou“ protektorátu, skončila na ulici

Marta Gottwaldová byla spíše karikaturou první dámy: Lidé z ní měli legraci

Marie Zápotocká, soudružka první dáma z lidu. Prezidenta veřejně oslovovala „táto“

První dáma Božena Novotná: Neuměla nakládat s penězi a z Hradu odešla s ostudou

Pohnutý život první dámy Ireny Svobodové: Za úsměvem skrývala bolest ze smrti syna

Zemřela ve vrtulníku, manželovi vrátili její natáčky na vlasy: Osud první dámy Viery Husákové

Přišla o čtyři prsty na ruce, nemohla mít děti: S Olgou Havlovou se život nemazlil

Nejčtenější články