Close search

Přirozený porod versus porod s medikací: Co mezi ženami vede?

www.pixabay.com Zdroj: www.pixabay.com

V dnešní době, kdy má medicína již velké možnosti, se paradoxně při porodu rozmáhá trend rodit zcela přirozeně, bez analgetik. Opravdu české ženy tolik touží po tom, užít si porodní bolesti v plné parádě? Pojďme se na tento problém podívat blíže.

Všude na nás vyskakuje mnoho článků, jak je správné rodit bez léků. Ženy si nosí porodní plány, kde uvádějí, že nechtějí nic na bolest, v rádiu i televizi slyšíte příběhy, jak je důležité všechno prožít bez medikace a nejlépe doma na gauči. Ale je tomu opravdu tak? Je opravdu převaha žen, které chtějí porod zvládnout s plnou parádou ve velkých bolestech i když mají možnost si alespoň částečně ulevit?

Popravdě není, jenže většina žen, které porodí standardně s nějakou tou farmakologickou pomocí, nemá potřebu se vypisovat na sociálních sítích. Kde by se pochlubily, jak to bylo dvanáct hodin v kontrakcích super a mohly tak svému tělu dopřát to, co prožívaly naše praprababičky.

Důležité je si uvědomit, že lékaři vám opravdu nechtějí uškodit, jejich cílem je vám porod, co nejvíce usnadnit. Přejí si stejně jako vy, aby na konci bylo zdravé miminko a šťastná a spokojená maminka. Bohužel v dnešní době je trend, se na porodníky už od první návštěvy porodnice dívat podezíravě. Ženy jsou díky vlivu médií a novodobých porodních dul tlačeny do nepřátelské pozice proti zdravotníkům. A je to škoda, pokud si s vaším lékařem chvilku sednete a promluvíte si o všem, co vás zajímá, určitě zjistíte, že to není člověk, který by měl za cíl vás utrápit oxytocinem.

Pokud ženy nechtějí, je i v klasické porodnici, bez nějakého alternativního zaměření, možnost porodit zcela bez medikace. Ale ve většině případů, kdy přijdou na řadu pořádné kontrakce, i nejzarytější odpůrkyně analgetik, o nějakou tu úlevu poprosí. A proč ne? Vždyť doba se vyvíjí, když vás bolí hlava, také si vezmete lék. Proč by se měly ženy u porodu zbytečně trápit, když máme šanci si trochu ulevit.

Porod s analgetiky není zcela bezbolestný, ale o něco snesitelnější. Argumenty, že dřív to ženy vydržely jsou sice nasnadě, ale ony neměly jinou možnost, ženy dnešní doby ji mají, tak proč ji odmítat.

Analgetika podaná ve správnou dobu porodu vám naopak mohou velmi pomoci. Nejde jen o zmírnění bolesti, žena se díky úlevě více uvolní, může se trochu prospat, nasbírá nové síly. V mnohých případech nám podání léku na bolest, porod výrazně urychlí.

Některé ženy jsou při bolestivých kontrakcích ve velké křeči, i přes veškerou snahu nejsou schopné se uvolnit, sebemenší pohyb jim dělá potíže, někdy pláčou a sotva mají sílu dýchat. Stačí jedna injekce proti bolesti a alespoň na pár hodin jsou zase schopné sebeovládání a spolupráce, která je dovede k rychlejšímu porodu jejich miminka.

Porod je velmi intimní a individuální děj, který si prožívá každá maminka po svém a nikdo vám před ním nezaručí, jak bude probíhat právě ten váš. Pokud vaše kamarádka porodila na dvě kontrakce za tři hodiny, bez léků, je to fajn a jistě jí to mohou všechny ženy závidět. Ale pokud bude váš porod probíhat klasicky šest a více hodin, nemusíte být za hrdinku a zbytečně se trápit. Pomoct si od bolesti není selhání ani slabost, pouze si dopřejete výhody moderní civilizace.

Nejčtenější články