Close search

Princezna Anne slaví 70. narozeniny: Jediná dcera královny Alžběty II. na trůn nedosáhne

Wikimedia Commons/Chatham House, CC BY Zdroj: Wikimedia Commons/Chatham House, CC BY

Princezna Anne splňuje obraz člena britské monarchie jenom částečně. Je totiž vdaná podruhé a reprezentovala zemi na olympiádě.

Patří k méně známým členům britské královské rodiny, média nepokrývají každý její krok. Nemá s nimi příliš dobré vztahy, protože se většinou věnují jen jejím přešlapům.

Princezna Anne ale není prototyp příslušnice britské monarchie, kdysi třeba reprezentovala zemi na olympijských hrách a za rychlou jízdu dostala zákaz řízení.

Vzdalující se trůn

Když se Anne Elizabeth Alice Louise 15. 8. 1950 narodila, byla třetí v pořadí na britský královský trůn, hned za svojí matkou, tehdy ještě princeznou Alžbětou, a svým starším bratrem, princem Charlesem. V současnosti je už čtrnáctá, předběhli se třeba princové William (2.) a George (3.), nebo princezna Charlotte (4.). Dostala proto od matky alespoň doživotní titul královská princezna.

Ale pohledu do jejího itineráře prozradí, že by na trůn patrně ani neměla čas. Podle oficiálních informací se hned po svých 18. narozeninách zapojila do práce s veřejností a v průběhu následujících dekád osobně navázala spolupráci s víc než 300 charitami a organizacemi po celém světě.

Má pověst ženy, která si své okolí lehce získá, s každým si přátelsky potřese rukou a prohodí pár slov. Není, samozřejmě, natolik svázaná protokolem, jako její matka, královna Alžběta II. Může po světě cestovat nalehko, bez velkého průvodu a bezpečnostního aparátu. Možná díky tomu vyvolává zdání přístupnosti a přátelskosti.

Tento přístup se jí málem vymstil v březnu 1974, kdy se psychicky nemocný Ian Ball pokusil princeznu unést a žádat výkupné ve výši 2 milionů liber. Odřízl cestu jejímu autu a postřelil několik lidí z jejího průvodu. „Otevřel dveře a měli jsme diskusi o tom, kam jdeme nebo nejdeme,“ vzpomíná princezna Anne. „Řekl, že s ním musím jít, teď už nevím proč. Řekla jsem, že opravdu nechci jít. Byla jsem zdvořilá, protože jsem si myslela, že v této fázi není třeba, abych byla příliš hrubá." Poté se chvíli bavili o tom, že ona nikam nejde a jestli by nebylo lepší, kdyby prostě odešel a všichni na to zapomněli. Policie útočníka pak chytila na útěku.

Olympionička Anne

Princezna Anne byla první členkou královské rodiny, která soutěžila na olympijských hrách. Na královnině koni jménem Goodwill startovala v roce 1976 na olympiádě v Montrealu.

Soutěžila také na několika evropských mistrovstvích. V roce 1971 získala zlatou medaili v disciplíně jednotlivců a stříbro v disciplínách jednotlivců i družstev v roce 1975.

Dnes je členkou Mezinárodního olympijského výboru a doprovází tým Velké Británie na každé olympijské hry. Když v roce 2012 hostil olympiádu Londýn, ona převzala v Aténách olympijskou pochodeň a dovezla ji do Anglie na téměř 13 000 kilometrů dlouhou štafetu.

Právě na této olympiádě se po stopách princezny Anne vydala její dcera Zara Phillips, která rovněž soutěžila v jezdectví. Velká Británie tehdy získala stříbrné medaile a celému týmu je předávala princezna Anne.

Rychlá princezna

V mládí měla pověst královské rebelky a jako jedna z mála v rodině se vdala víckrát. V roce 1992 se rozvedla s Markem Philipsem, se kterým sdílela vášeň pro jezdectví, a osm měsíců na to si vzala současného manžela Timothyho Laurence. S prvním mužem má dvě děti, Petera a Zaru, které ale neobdržely žádné šlechtické tituly. Anne je tímto způsobem chtěla ušetřit nadměrné pozornosti okolí.

Ona ale pozornosti neunikla. Je jediná příslušnice britské monarchie, která byla odsouzena za trestní čin. V roce 2002 její teriér Dotty zaútočil na dvě děti v parku a princezna byla obviněna z toho, že se pes vymkl kontrole na veřejném prostranství. Dostala také na měsíc zákaz řízení, když byla opakovaně chycena, jak překračuje povolenou rychlost. Toto po ní zdědila dcera Zara, která má za sebou také rychlostní přestupky.

Princezna Anne se do důchodu nechystá, stejně jako její matka královna Alžběta II., která úřaduje i ve věku 94 let. Anne má v průměru 500 pracovních a společenských schůzek ročně a pokud to jde, tráví veškerý čas venku, kam se snaží dotáhnout i houf svých vnoučat. Musí ale děti obvykle nejdřív odtrhnout od telefonů a jiných zařízení, pro které ona sama nemá moc pochopení. Připadá si prý jako dinosaurus, ale považuje je za ztrátu času.

Na fotky princezny Anne se můžete podívat do GALERIE:

Zdroj: royal.uk, oprahmag.com

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu