Close search

Přijímací zkoušky nanečisto – jak na přípravu a proč ji nepodcenit

Pixabay Zdroj: Pixabay

Máte doma budoucího deváťáka a zajímá vás příprava na přijímací zkoušky? V tomto článku se dozvíte všechno potřebné. Říkáte si, že jsou prázdniny a je brzy na to, řešit přípravu na přijímačky? Právě naopak! Letošní přijímací zkoušky a řízení na SŠ  se hodně mediálně řešily. Na střední školy se hlásil nejsilnější ročník dětí za posledních 30 let a v příštím roce to bude obdobné. Střední školy ve velkých městech se potýkaly s enormním zájmem a kapacity nestačily. Co si budeme povídat, i přes negativní mediální obraz přípravy na testy na přijímačky měli nakonec deváťáci, kteří si vyzkoušeli přijímací zkoušky nanečisto, obrovskou výhodu v letošní konkurenci.

Přijímací zkoušky 2023 proběhly a po vyhlášení výsledků zažili mnozí premianti tvrdý střet s realitou, tedy to, že nebyli přijati ani na jednu SŠ z přihlášky. Nepřijetí na SŠ? Co dál? Naštěstí po několika týdenním období nejistoty většina deváťáků uspěla na odvolání nebo ve druhém kole přijímacího řízení.

Dobrá zpráva je, se pro příští rok plánují změny systému přijímaček na SŠ, které by mohly celou situaci zlepšit. Další skvělá zpráva je, že se na jednotné přijímací zkoušky Cermat se lze velmi dobře připravit. Žáci, kteří vidí u ostré přijímací zkoušky testy poprvé, jsou většinou velmi nervózní a v důsledku toho často chybují. Neznají totiž Cermat testy a typové úlohy, které obsahují. Proto si neumí zvolit vlastní testovou strategii řešení testů. Díky časovému limitu také často zjistí, že nestíhají testy vyřešit a přepisují odpovědi do záznamového archu na poslední chvíli a v nesprávném formátu.

Kvalitní příprava na přijímací zkoušky zajistí, že žák ví, do čeho jde, je méně nervózní a neztrácí zbytečně body. Doporučujeme absolvovat přijímací zkoušky nanečisto, kdy si deváťák díky přesné simulaci vyzkouší, jak přesně státní přijímačky (JPZ) Cermat probíhají. Testové simulace je vhodné doplnit samostatným procvičováním typových úloh Cermat testů na přijímačky.

Deváťák tak přesně ví, jak test vypadá a jakou má strukturu. Díky tomu si dokáže sám zvolit postup, kterým test co nejefektivněji vyřeší. Prioritizuje úlohy, neztrácí čas a zapisuje odpovědi do záznamového archu průběžně a správným způsobem.

Kromě placených přijímaček nanečisto jsou na internetu veřejně dostupné výsledky i zadání přijímacích zkoušek 2023 i řešení ostrých přijímaček z dalších let. Určitě doporučujeme je využít. Na webu samotného Cermatu také najdete testová zadání k procvičování.

Další informace o přípravě, přijímacích zkouškách nanečisto i celém procesu přijímacího řízení na SŠ se dozvíte např. na našich přednáškách rodiče, které zdarma pořádáme online i prezenčně a můžete se na ně jednoduše přihlásit přes online rezervační formulář.

Nejčtenější články