Close search

Přichází superměsíc, největší úplněk roku 2020. A možná bude i růžový!

Pexels.com Zdroj: Pexels.com

Obloha už letos nabídla "polibek" Měsíce s Venuší a nechala Mars na chvíli zmizet. To největší divadlo roku ale dorazí v noci z úterý 7. dubna 2020 na středu.

Tento úplněk je považován i za superměsíc, protože je v perigeu, co znamená, že Měsíc je na eliptické oběžné dráze nejblíže k Zemi. Opak představuje apogeum, tedy Měsíc v nejvzdálenějším bodu dráhy.

Protože bude superměsíc blíž než jakýkoli jiný úplněk, bude rovněž o 7 procent větší a 15 procent jasnější než běžné úplňky. Tyto procentní nárůsty ale možná v porovnání s klasickým úplňkem nebudou běžným okem postřehnutelné.

Opravdu růžový?

A aby toho nebylo málo, bude Měsíc svítit, respektive odrážet sluneční záření obvyklým, bílo-zlatavým způsobem. Název růžový totiž úplněk získal podle květiny s názvem Plamenka šídlovitá, která v Severní Americe kvete na začátku dubna. U nás tato odrůda plaménky kvete v dubnu a květnu.

Samotný úplněk nebude k viděni po celou noc, musíte si na něj přivstat v noci z úterý na středu o 4:34 středoevropského času. Pokud budete mít na tu dobu jiné plány, nezoufejte, v perigeu se Měsíc octne již krátce po osmé hodině večer.

A ještě jeden zajímavý fakt se váže k tzv. růžovému měsíci. Určuje totiž datum, kdy se budou slavit Velikonoce. Protože je první jarním úplňkem, Velikonoce připadají na první neděli po něm.

Na 10 největších zajímavostí o Měsíci se můžete podívat do GALERIE:

Zdroj: mentalfloss.com, nasa.gov

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu