Close search

Příběhy českých značek: Které spotřebiče ETA nechyběly v žádné domácnosti

eta.cz Zdroj: eta.cz

Značka ETA je součástí českých domácností už více než 70 let. Jejím domovem vždy bylo a dodnes je město Hlinsko. Od padesátých let ETA přicházela s designovými a zároveň vysoce funkčními elektrospotřebiči, které si oblíbily hospodyňky jak v Československu, tak i na zahraničních trzích.

Jak vznikla ESA

V roce 1943 koupil v Hlinsku část továrního objektu český konstruktér a pražský podnikatel Jan Prošvic a s chotěbořským podnikatelem a majitelem továrny na kovové zboží (Eckhardt) založili akciovou společnost „ESA". Název byl odvozen ze slovního spojení Elektrotechnická společnost akciová Společnost se pravidelně rozšiřovala a nabízela nová pracovní místa.

ETA měla velké ambice

Už v 50. letech se ESA stala významným a uznávaným podnikem v Hlinsku i v zahraničí. Po znárodnění byla původní společnost ESA začleněna jako výrobní závod pod správu pražského národního podniku Elektro-Praga. Následně se z podniku stala ETA, která měla stále větší ambice rozrůstat se a mít spokojené zaměstnance.

To se také promítlo do její oblíbenosti. Díky rozsáhlé péči o zaměstnance na ETu dodnes lidé rádi vzpomínají jako na jednoho z nejlepších zaměstnavatelů v regionu.

Designová ikona Žehlička ETA 211

Od 50. let na návrzích spotřebičů pracovali konstruktéři i designéři. To vedlo k více prodaným kusům i k získání designových ocenění. Příkladem byla moderní žehlička ETA 211. Ta přišla do výroby v roce 1973 a byla označována za nejpozoruhodnější produkt pro domácnost, který v Česku kdy vznikl.

Žehlička měla největší žehlící plochu na světě a novinkou, kterou si nechala ETA patentovat, byla možnost odkládat ji na bok na její nejdelší hranu. Na trhu se nijak zvlášť neuchytila, ale i tak se stala českou designovou ikonou.

Vysavače Pluto a Jupiter

50. léta patřila výrobě vysavačů. V československých domácnostech byly vysavače velmi oblíbeným artiklem. ETA měla v plánu vyrobit vysavače pojmenované po více než polovině planet naší sluneční soustavy. Nakonec vznikly jenom dva - Pluto a Jupiter. Pluto 400 připomínal svým tvarem vajíčko a taky se mu tak začalo přezdívat. V roce 1954 ho navrhl designér Miloš Hájek.

Jupiter 402 vznikl v roce 1956 na návrh designéra Stanislava Lachmana. Jupiter byl dostupný ve dvou barvách, v šedé a zelené, měl příkon 400 W a byl doplněn příslušenstvím, např. trubicí na radiátory, kartáčem na záclony nebo polštářovou hadicí na oděvy. Ve své době patřil k nejvýkonnějším vysavačům na světě a taktéž nejvíce exportovaným do světa.

Žehlička ETA 220

Pro svoji účelnost, snadné používání a poměrně nízkou cenu se tato žehlička stala oblíbeným artiklem u nás i v zahraničí. Od roku 1972 se jí vyrobilo téměř 11,5 milionů kusů.

Mixér ETA 011 Mira

Tento praktický mixér byl oblíben od počátku 70. let ve většině domácností. Dokázal rozmixovat i tvrdší kusy a snadno se čistil. Nejedna domácnost ho využívá dodnes.

Vysoušeč vlasů ETA Diola

Koncem 60. let představoval tento kousek jeden z největších výstřelků tehdejších elektrospotřebičů. Funkcionalistický a elegantní design podtrhoval výkonný vysoušeč vlasů, který uspokojil i náročné uživatele.

Kávomlýnek ETA Moka

Hranatý design kávomlýnku si někteří dodnes pamatujeme. Díky tomuto šikovnému pomocníkovi se rozlínala vůně namleté kávy po každé funkcionalistické kuchyni.

 

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu