Close search

Příběh z holocaustu i přežití v divočině s amputovanou rukou: TOP 5 filmů podle skutečné události

csfd.cz Zdroj: csfd.cz

Jak se ukázalo i letos na udílení cen Zlatých globů, příběhy podle skutečných událostí lidi baví. Bohemian Rhapsody získal Zlatý globus v kategorii nejlepší film. Filmový trhák o Queenech, který strhl kina po celém světě, není jediný, který ve filmovém světě ukázal, že snímky natočené podle skutečných událostí zkrátka táhnou.

1. Nedotknutelní (2011)

Dojemný příběh o skutečném přátelství se podle jednoho skutečného příběhu natočil. Hlavní postava ochrnutého bohatého aristokrata Phillipeho je věrně přenesena na filmové plátno. Skutečný Philippe Pozzo di Borgo je opravdu bohatým francouzským aristokratem.

Stejně jako jeho filmová verze i on miloval paragliding, což se mu v roce 1993 stalo osudným. Poranil si páteř a ochrnul na nohy i ruce. Ve filmu i ve skutečnosti si Phillipe najímá mladíka z kriminálního prostředí, který o něho bude pečovat. Zlodějíčka, který nějakou dobu strávil ve vězení. Nicméně se z obou mužů stane nerozlučitelná dvojice a vytvoří se mezi nimi přátelství, které je nedotknutelné.

2. Schindlerův seznam

Příběh, který ukazuje strašlivé události v době holocaustu a poukazuje na lidskost, která se dá i mezi největšími nehumáními jedinci projevit. Příběh Oskara Schindlera, který zachránil tisíce Židů, které před válkou sám vykořisťoval. Válečné životopisné drama získalo sedm Oscarů. za pár dnů film oslaví 25 let od svého natočení zařazením do kin se Spielbergovou předmluvou.

3. 127 hodin

Příběh podle skutečné události o muži, který přežil 127 trýznivých hodin v divočině s rukou přiskřípnutou ohromným kamenem, s malým množstvím jídla a jen několika kapkami vody.

Bojoval s přírodou i vlastními démony a vyhrál. Dokázal, že má potřebnou sílu na to, aby se vyprostil z 20 metrů hluboké propasti a zraněný ušel více než 10 kilometrů než konečně najde záchranu. Jen díky neuvěřitelné statečnosti unikl jisté smrti.

4. Všichni prezidentovi muži

Film vypovídá o aféře Watergate, která začala v roce 1972 a v roce 1974 vyvrcholila rezignací tehdejšího prezidenta Richarda Nixona. Ve zveřejnění skandálu kolem tajných fondů a diskreditace politických oponentů se angažovali reportéři Robert Woodward a Carl Bernstein, kteří působili v novinách Washington Post. Paradokumentární drama, v němž slavný tandem ztělesnili Robert Redford a Dustin Hoffman, vypráví o novinářské odvaze, trpělivosti a důslednosti.

5. 8. míle

Film 8. míle není autobiografickým příběhem, ale je jím volně inspirován a na hlubší vazbě s rappovým zpěvákem Eminemem mu dodává i fakt, že v něm Eminem, až s překvapivou bravurou ztělesnil hlavního hrdinu Jimmiho.

Zachycuje jen kratičký úsek v životě dospívajícího chlapce, bojujícího o vítězství v rappové soutěži. Je situován do Detroitu, kde Eminem skutečně žil, do bezútěšné čtvrti chudinských karavanů a zchátralých domů, kterou od bílé části odděluje rovná, nekonečně dlouhá ulice s názvem 8 Mile.

 

Nejčtenější články