Close search

Přežít covid-19 je jenom první část. Na muže čeká jedno nepříjemné překvapení

Unsplash.com Zdroj: Unsplash.com

Globální počet nakažených virem covid-19 brzo překoná 70 milionů. A s rostoucím počtem vyléčených se ukazuje nový negativní vedlejší důsledek, mužům hrozí dlouhodobé potíže s erekcí.

Mezi prvními následky překonání pandemického onemocnění byly potíže se srdcem, dýcháním nebo zvýšená únava. Teď se ukazuje, že virus míří i o něco níž.

Pandemické potíže v ložnici

Víme, že lidé mohou mít dlouhodobé zdravotní následky a neurologické komplikace. Ale nyní existují skutečné obavy, že by muži mohli mít také dlouhodobé problémy s erektilní dysfunkcí, protože víme, že to způsobuje problémy ve vaskulatuře," vysvětluje pro NBC Chicago doktorka Dena Grayson, která se věnuje infekčním nemocem a od ledna představuje jeden z nejsilnějších hlasů v americkém, a také globálním boji s virem covid-19.

Vaskulatura, kterou doktorka zmiňuje, jsou zjednodušeně řečeno krevní cévy v tkáni. Nedostatečné prokrvení určitých tkání pak představuje jeden z důvodů vzniku erektilní dysfunkce.

Široký záběr viru covid-19

Navzdory tomu, že většina pacientů se z nemoci plně uzdravila, Grayson říká, že u některých budou následovat dlouhodobé negativní následky infekce. „Je to něco, co nás opravdu znepokojuje. Nejde pouze o to, že vás tento virus může zabít, ale může způsobit celoživotní komplikace.

Lze předpokládat, že s ruku v ruce s tím, jak budou přibývat další miliony lidí, kteří překonali covid-19, ať už bez příznaků, nebo se to u nich projevilo v menší či větší míře, bude také narůstat počet různých průvodních jevů. Obvykle časem odezní, ale to neznamená, že by se nemělo myslet na prevenci dřív, tady a teď.

Zdroje: nbcchicago.com, nypost.com

Nejčtenější články