Close search

Překážky na cestě za štěstím: Podle psycholožky nám to kazí očekávání a způsob, jakým usilujeme o štěstí

Unsplash Zdroj: Unsplash

Štěstí je individuální věc a pro každého znamená něco jiného. Magazín Psychology Today ale upozorňuje, že pokud jde o hledání štěstí, existují tři univerzální způsoby, kterými si vytoužený stav komplikujeme.

Východ slunce je pro někoho magickým okamžikem, kdy se cítí šťastně. Jiný ho zase může nenávidět, protože brzy ráno vstává a míří do práce. Pojem štěstí je hodně individuální. Přesto k němu míříme snad všichni. Podaří se nám to?

Jak dosáhnout štěstí?

Uznávaná psycholožka Marianna Pogosyan napsala pro magazín Psychology Today článek o štěstí a část věnovala také tomu, jaké překážky si sami vyváříme na cestě ke štěstí. A pokud si myslíte, že člověk přeci nemá důvod komplikovat si život, jste na omylu.

Zřejmě tou hlavní překážkou je očekávání, že štěstí je nepřerušený řetězec pozitivních emocí. Paradoxně toto očekávání lidem brání prožívat štěstí, protože negativní či bolestivé emoce nezmizí, když je odmítnou. Jen sílí.

Druhá překážka souvisí se ztotožněním štěstí s úspěchem. Obecně se věří, že štěstí lze dosáhnout, když člověk splní určité cíle (peníze, sláva nebo uznání). Lidé mají tendenci myslet si, že když konečně uspějí, budou automaticky šťastní. Není tomu tak.

Třetí překážka souvisí se způsobem, jakým lidé usilují o štěstí. Chtějí být šťastní z mnoha důvodů a navíc se neustále dozvídají, že štěstí je dobré pro zdraví, vztahy a pracovní výsledky. Být šťastný je také dobrý pocit. Přesto, když se ráno probudí a rozhodnou se jít za štěstím, doslova se do toho nutí, v konečném důsledku budou méně šťastní.

A jak tedy lze skutečně najít štěstí? Marianna Pogosyan tvrdí, že nepřímo. "Trávit více času věcmi, které jsou pro nás smysluplné, začít s meditací, cvičit, učit se něco nového nebo vyjadřovat vděčnost za to, co máme, to vše jsou nepřímé způsoby, jak jít za štěstím," dodává.

Zdroje informací:
Greatergood.berkeley.edu: What Is Happiness?
Psychologytoday.com: What Stands in Our Way of Being Happy?

Nejčtenější články