Close search

Představitelka princezny Bosany: Proč zahodila hereckou kariéru a co dnes dělá!

csfd.cz Zdroj: csfd.cz

Všichni známe krásnou pohádkou Tři veteráni, která je dodnes jedním z nejoblíbenějších českých filmů. Pohádka byla natočena podle předlohy Jana Wericha a doprovází ji hudba Jaroslava Uhlíře. Vypráví o třech vysloužilých vojácích, kteří se toulají po světě. Princeznu zde hraje Vida Skalská Neuwirthová, která v kariéře herečky ale nepokračovala. Proč se tak rozhodla?

Chtěla být herečkou

Herečka, loutkoherečka a spisovatelka Vida Skalská, provdaná Neuwirthová, se narodila 10. července 1962 v Teplicích. Po ukončení střední školy se hlásila na Divadelní fakultu a v té době se také zúčastnila konkurzu na film režiséra Oldřicha Lipského Tři veteráni (1983).

Režisér měl svou představu o tom, jak by měla princezna Bosana vypadat, měla být zcela určitě orientálního vzhledu a mít oči daleko od sebe, což Vida Skalská do puntíku splňovala, a tak jí role zpupné princezny připadla. Nos, který byl přilepen po celém jejím obličeji, měřil 2,5 metru a dnes je uložen v muzeu kuriozit v USA.

Jedna pohádka stačí

Díky její první a zároveň poslední hlavní roli ji lidé dodnes na ulici poznávají. Sama říká, že jí jedna pohádka stačí na celý život. V době natáčení oné pohádky si myslela, že je na počátku své herecké kariéry, že dostuduje DAMU, avšak nestalo se tak. Její cesty vedly do loutkového divadla a divákům se takříkajíc ztratila z očí.

Židovské kořeny

Od rodičů se dozvěděla o svém židovském původu i o tom, že její otec byl v koncentračním táboře a začala se naplno zabývat svým židovským původem. Během holocaustu přišlo o život pětatřicet členů Vidiny rodiny a s tímto stigmatem se potýká dodnes. Občas ještě dnes ji dá někdo z cizích hanlivě najevo, že je židovka.

Šíření židovské kultury

Od doby, co se dozvěděla o svém původu a historii své rodiny, se otevřeně hlásí k židovské víře a snaží se šířit informace o ní mezi dětmi. Věnuje se i psaní knih - napsala dvě knížky pro děti o židovských bájích a mystice - Opuštěný palác a jiné židovské pohádky (1995), Dobře ukryté poklady aneb Příběhy z Midraše (2003). Do povodní v roce 2002 vedla své loutkové divadlo.

V dnešní době vede dětské divadlo Feigele v pražské Židovské obci a mimo psaní knih také  provází turisty po Starém městě a Terezíně. Práce, kterou dělá, ji maximálně naplňuje a dělá ji také proto, aby si ostatní přišli na to, že Židé nejsou tak špatní, jak se o nich vždy říkalo.

Z Vidy Skalské-Neuwirthové je dnes elegantní, sebevědomá dáma, která ovládá svým nadšením pro divadlo a šíření židovské kultury mnoho dětí i dospělých kolem sebe.

 

Nejčtenější články