Close search

Před 45 lety se zrodila legenda: Jak skupina ABBA změnila svět?

Facebook Zdroj: Facebook

Píseň Waterloo od švédské čtveřice ABBA zná snad úplně každý. V dubnu roku 1974 s ní kapela vyhrála písňovou soutěž Eurovize u mezinárodní poroty a tento moment se stal nejslavnější v historii skupiny vůbec - začal ji brát vážně celý svět.

Zpočátku spolu nezpívali

Potom, co se dali dohromady všichni členové kapely, spolu nejprve hudebně spolupracovali hlavně při tvorbě písní, instrumentálních doprovodech, produkční práci nebo na doprovodných vokálech k nahrávkám, které každý dělal jako sólová čísla nebo duety.

Roku 1970 jim atraktivní zvuk kombinace jejich čtyř hlasů vnuknul myšlenku dát dohromady kabaretní číslo Festfolk. Tento pokus sice selhal, ale na jaře 1972 nahráli píseň People Need Love. Ta se ve Švédsku relativně uchytila. V té době si kapela říkala Björn & Benny, Agnetha & Anni-Frid.

Tento úspěch je vyburcoval ke vstoupení do švédského výběru pro Písňovou soutěž Eurovize s písní Ring Ring. Skončili třetí a  píseň Ring Ring se stala hitem i v několika dalších evropských zemích.

Jméno ABBA

Do výběru Eurovize vstoupili znovu v roce 1974, tentokrát s písní Waterloo, která jim zajistila cestu až do finále v anglickém Brightonu. V té době už si říkali ABBA, což bylo jméno švédské rybí konzervárny, která s propůjčením jména souhlasila.

Celosvětový úspěch

Poté následovala spousta dalších hitů a seskupení ABBA kralovalo rádiím a diskotékám po celém světě. Především jim patřila 70. a 80. léta. Vtíravé a snadno zapamatovatelné melodie se staly součástí kolektivní paměti celého světa. Vydali slavná alba, která zaznamenala celosvětový úspěch.

V dubnu 1977 dosáhla Dancing Queen na první příčku v Americe. Koncem roku 1976 vydala ABBA své čtvrté album, Arrival. Album zamíchalo hitparádami a zářilo hity jako Money, Money, Money a Knowing Me, Knowing You. Po vydání alba následovalo koncertní turné po Evropě a Austrálii mezi lednem a březnem 1977. Turné se stalo pro kapelu naprostým úspěchem.

Konec sil

V únoru 1981 dostalo image šťastných párů ABBA zásah, když Benny a Frida oznámili rozvod. Ale ani tato smutná událost neodradila známou čtveřici od společné práce. Roku 1982 ale skupině došla energie. Vydali jen kompilační dvojalbum singlových hitů The Singles – The First Ten Years se dvěma novými písněmi.

Písně žijí dál

Hudba skupiny ABBA však žije dál. Rok 1990 se stal začátkem obrovského revivalu, s úspěšnými cover verzemi známých písní. Kompilačního CD ABBA Gold, vydaného roku 1992, se dodnes prodalo přes 22 milionů a stalo se téměř stálou položkou na žebříčcích po celém světě.

Podle vydavatelství Universal Records se prodalo přes 400 milionů kopií alb ABBA a jejich písně slavily úspěch i v muzikálovém a filmovém zpracování. ABBA je zkrátka nesmrtelná legenda  popové hudby a milují ji dodnes všechny generace.

 

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu