Close search

Před 25 lety zemřel Petr Čepek. Rakovina utnula výjimečný talent a jeho poslední dny proměnila v peklo

ceskatelevize.cz Zdroj: ceskatelevize.cz

Petr Čepek, herec s uhrančivýma očima a nádherným hlasem. Charismatický člověk, který dokázal na jevišti i ve filmu zahrát vše od rozervaných hrdinů po odporné lidské bestie. Bohužel odešel velice mlád, bylo mu teprve 54 let. A rakovina mu z posledních dní udělala doslova peklo.

Navzdory svému zjevu to byl velice zásadový člověk. Nesnášel komunisty a byl vždy připraven bít se za pravdu. Narodil se v pražských Radlicích 16. září 1940, ale kvůli otcově smrti se v dětství s maminkou přestěhoval za prarodiči do Ostravy. Tady se Petr seznámil s divadlem, které mu učarovalo. Jeho teta totiž nadšeně hrála v ochotnickém divadle. Jako třináctiletý zde také Petr poprvé vystoupil jako herec, bylo to ve hře Zlatovláska.

Nepodepsal

Pro svůj herecký talent a nadšení hrát se přihlásil na pražskou DAMU. Už zde se projevil jeho charakter. V roce 1962 probíhal studentský majáles a studenti prováděli na ulici vylomeniny. Samozřejmě nechyběla ani všudypřítomná StB. Avšak jen Ladislav Mrkvička byl zatčen, a to uprostřed závěrečných diplomových prací. Celá škola musela podepsat, že Mrkvička je rušivý element, podvraceč a musí být uvězněn.

Studenti se báli a podepsali. Ale jeden nepodepsal, byl to právě herec Petr Čepek. I když věděl, že dává všanc svoji profesní budoucnost, vrozený smysl pro spravedlnost a morálka mu nedovolily přidat svůj podpis k ostatním. A to nebyl jediný úctyhodný čin. Často byl zván na proslulý útvar v Bartolomějské, aby vypovídal o tom, kdo se účastní nejrůznějších akcí nebo bytových divadel. Čepek nikdy nikoho neudal. A i jeho spis byl veden jako „marný“. Soudruzi prostě věděli, že s Čepkem nehnou.

Třikrát v chomoutu

Přestože vypadal jako prvoplánový donchuán, bral vztahy velmi vážně. Petr Čepek hledal opravdovou lásku. Kolegové ze studií vzpomínali, jak s nimi nechodil na mejdany a nestál o příležitostná milostná dobrodružství. Místo toho navazoval delší známosti, kde brzy chodil do rodiny. Ještě v Ostravě poznal Petr první ze svých tří manželek, baletní tanečnici Janu. Podle svědectví známých tvořili ideální pár. Bohužel se ukázalo, že nemohou mít děti a to bylo důvodem k rozvodu.

Podruhé se herec oženil s herečkou Helenou, s níž se seznámil během natáčení jednoho filmu. Narodila se jim dcera Petra, ale když jí byly čtyři roky, opět následoval rozvod. Manželka odešla k textaři Zdeňku Rytířovi. Dcera na otce ale myslí jen v dobrém. Trávila s ním každý druhý víkend a jeden měsíc prázdnin.

Dcera Petra vzpomínala na svého tátu následovně: „Táta byl hrozně fajn. Brával mě na procházky, vyprávěl mi o všem možném. Nic mezi námi nebylo tabu, to byla příjemná změna oproti rozhovorům s ostatními dospělými, kteří měli pořád tendenci něco zatajovat.“

Rakovina vše přeťala

Štěstí v lásce mu vyšlo na třetí pokus, kdy se oženil s letuškou Ivanou. Ta s ním zůstala až do jeho bolestivé smrti.

Petr Čepek byl bohužel pravdomluvný až moc, před ostatními nijak netajil dokonce ani rakovinu.

„Tak on měl nejdřív rakovinu slinivky, kterou mu operovali, vlastně u nás jako jednomu z prvních. Potom mu ale bylo pořád blbě a doktoři z Karláku nedokázali říct, co mu je. Po celou dobu, co točil Švankmajerův film Lekce Faust, mu bylo hůř a hůř. Postsynchrony už dělal v ukrutných bolestech.“

Táta své dceři nejprve nic neřekl, dozvěděla se to oklikou. „S mámou mi to tajili, protože jsem byla těhotná a čekala Maxe. Řekli mi to opravdu na poslední chvíli a to mě dost naštvalo. Nebo spíš mrzelo. Chápu, že jsem měla před porodem, mohla jsem ho ale ještě stihnout, když byl ještě relativně v pohodě. Když jsem za tátou přijela na chalupu do Horní Kalné, už měl metastázy všude a trpěl. Bylo to pár dnů před smrtí. On věděl, že umírá. Říkal mi: Když mě doktoři nechali kouřit, tak je to jasný…“

Herec nakonec zemřel 20. září 1994 ve Vrchlabí. Bylo mu 54 let a tělo měl plné metastáz. Před svou smrtí už nikoho nepoznával včetně vlastní dcery. Za Lekci Faust získal in memoriam Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli.

PODÍVEJTE SE NA SLAVNÉHO HERCE DO FOTOGALERIE.

Nejčtenější články