Close search

Pravidla péče o roušky a respirátory. Jak na sterilizaci a další potřebné rady

Showpix.cz Zdroj: Showpix.cz

Instagram hojně sledovaných lidí se už nějakou dobu plní fotkami s různými druhy masek a doporučeními, jak se chovat v aktuální situaci. Nošení rouška nebo respirátoru ale nepředstavuje definitivní řešení. Přinášíme proto rady, jak o ně pečovat.

Klasická rouška, které teď šije celé Česko, je pomůckou zabraňující v rozšiřování koronaviru, pokud ho náhodou máte. K základní sterilizaci se může vyvářet, prát na více než 60 stupňů Celsia a pak pořádně přežehlit.

Spousta lidí si stihla pořídit respirační masku, nejčastěji jde o typ N95, který zachytí 95 % všech částic s průměrem 0,3 mikronu a větších. Ochrání patrně i před koronavirem, který má menší průměr. Je důležité nezapomenout, že i o respirátory je potřeba pečovat.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Kate Hudson (@katehudson),

Neexistuje totiž žádné bezpečné doporučení, kolikrát můžete masku použít. V průběhu  času se pod vlivem mnoha proměnných jejich účinnost může měnit. Likvidovat je není potřeba, pokud nedošlo ke kontaminaci krví nebo sekretem nemocného člověka.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Gwyneth Paltrow (@gwynethpaltrow),

Katedra jaderné chemie Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze upozorňuje, že respirátory jsou sice určené na jedno použití, ale v nouzových podmínkách je lze sterilizovat a použít opakovaně. Za předpokladu dodržování několika pravidel. Sterilizace teplem může proběhnout párou nebo v mikrovlnce, samozřejmě po vyjmutí kovových části. Je ale nutné materiál navlhčit vodou a mít mikrovlnku celou pod dohledem, aby nedošlo ke vzplanutí. Právě před tím totiž důrazně varují hasiči.

Pokud máte doma UV lampu, použijte ji i na respirátor, postačí z každé strany tři minuty. Chemickou dezinfekci je potřeba před použitím respirátoru nechat dobře uschnout.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Bella 🦋 (@bellahadid),

Mějte tedy na paměti, že ani vlastnictvích ochranných prostředků pro vás dodržování bezpečnostních pravidel nekončí.

Zdroje: cdc.gov, fjfi.cvut.cz

Nejčtenější články