Close search

Přátelství s bývalým partnerem: Kdy se mu vyhnout a může vůbec fungovat?

Pixabay Zdroj: Pixabay

Je to jedna ze zásadních životních otázek, kterou si položí v průběhu let většina lidí: Mám se dál bavit se svým ex? Důvody rozchodů bývají různé, proto je důležité si pořádně promyslet, jaká negativa a pozitiva by vám podobný vztah mohl přinést.

Lidé celého světa by se dali rozdělit na dvě konkrétní skupiny. Jsou takoví, kteří chtějí a dokáží se svými bývalými partnery komunikovat a dokonce se přátelit. Druhá skupina nejraději pálí mosty a na minulost už nevzpomíná. Přesto existují určité rady, které by vás měly nasměrovat tou správnou cestou, pokud si chcete s bývalým partnerem udržet přátelský vztah, který se nezvrtne v nepříjemnou zkušenost.

Kdy vše ukončit?

Váš vztah s bývalým partnerem by neměl v žádném případě přejít v přátelskou formu, pokud v něm docházelo k násilí, psychickému týrání, nebo byl jakýmkoli jiným způsobem toxický a měl na vás negativní dopad.

Vaše přátelství také nemusí fungovat, pokud jste s bývalým partnerem neměli podobný vztah před začátkem randění. Pokud ve vašem vztahu tedy šlo o intenzivní lásku a fyzickou přitažlivost, přátelství po rozchodu nemusí být dobrým řešením. Také udržování kontaktů s ex vám může bránit v navázání nového vztahu.

Kdy pokračovat?

Bývalí partneři by se rozhodně měli snažit o zachování přátelského vztahu, pokud spolu mají děti. Jestli spolu bývalý pár tvořil rodinu, je dobré udělat vše pro to, aby komunikace mezi nimi probíhala bez zbytečné agresivity a negativních emocí, pokud je to tedy možné, jelikož děti jsou závazkem pro oba rodiče, a to na celkem dlouhou dobu.

Expartneři se také mohou pokusit o zachování přátelství v rámci osobnostního rozvoje, ale tato cesta může být velmi ošemetná. Podobná situace by určitě měla nastat až po nějakém čase, kdy si oba bývalí milenci ujasnili vše mezi sebou a našli si například i nové partnery, kteří nebudou mít problém ohledně jejich přátelství.

Po ukončení vztahu je ale vždy důležité posouvat se dál. Ze své minulosti a předešlých vztahů je dobré načerpat zkušenosti, které se mohou v ještě hodit, ale budoucnost má přednost a je nutné na ní pracovat.

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu